Champions League: Η Σάλτμπουργκ έβαλε δύσκολα (1-1) στην Μπάγερν

Σάλτσμπουργκ - Μπάγερν Μονάχου Champions League / Φωτογραφία: Twitter

17.02.2022
00:39
Τελευταία ενημέρωση: 17/02/2022 • 0:41
Έκανε την έκπληξη η Σάτσμπουργκ στη φάση των «16» του Champions League με την ισοπαλία απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου

Μπορεί όλοι να περίμεναν ένα εύκολο ματς για την Μπάγερν Μονάχου απέναντι στη Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία για τους «16» του Champions League, ωστόσο το παιχνίδι δεν εξελίχθηκε καθόλου έτσι…

Οι Γερμανοί τα βρήκαν σκούρα απέναντι στη Σάλτσμπουργκ και κατάφεραν να πάρουν το εκτός έδρας 1-1, στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα, στο 90′!

Και από εκεί που είχαν όλοι ξεγραμμένη τη Σάλτσμπουργκ από τη συνέχεια της διοργάνωσης, έβαλε δύσκολα στην Μπάγερν ενόψει της ρεβάνς στο Μόναχο για την πρόκριση στους «8» του Champions League.

Το ματς

Η Σάλτσμπουργκ μόλις στο 12′ έκανε αναγκαστική και ο Αντάμου πήρε τη θέση του Οκαφόρ. Άλλαξαν έτσι τα πλάνα των γηπεδούχων, ωστόσο μια… χαρά τους βγήκε, αφού ο Αντάμου ήταν και ο σκόρερ του 1-0 της Σάλτσμπουργκ στο 12′, μετά από ασίστ του Άαρονσον!

Από την πλευρά της η Μπάγερν Μονάχου χρειάστηκε αρκετό χρόνο για να συνέλθει από το γκολ που δέχτηκε και στο δεύτερο ημίχρονο η Σάλτσμπουργκ είχε καλές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ. Έτσι στο 90′ ο καλύτερος της Μπάγερν, Κομάν, έκανε το σουτ με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1!

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ – ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 1-1

Σάλτσμπουργκ (Γιάισλε): Κεν, Ούλμερ, Βέμπερ, Κρίστενσεν, Σολέ, Οκαφόρ (12′ Αντάμου), Ααρονσον, Ζάιβαλντ (80′ Σούτσιτς), Καμαρά, Καπάλδο, Αντεγέμι.

Μπάγερν Μονάχου (Νάγκελσμαν): Ούλραϊχ, Ζίλε, Ερναντέζ, Παβάρ, Γκνάμπρι (77′ Τσούπο-Μότινγκ), Τολισό (80′ Ζάμπιτσερ), Κίμιχ, Μίλερ, Λεβαντόφκσι, Κομάν, Ζανέ.