22:38
29/04/2024

22:38
29/04/2024

Champions League: H Παρί Σεν Ζερμέν «ξέρανε» την Μπαρτσελόνα (1-4) και πέρασε στα ημιτελικά!

Η Παρί Σεν Ζερμέν στα ημιτελικά του Champions League / Φωτογραφία: ΑΠΕ

17.04.2024
00:00
Τελευταία ενημέρωση: 17/04/2024 • 14:22
Η Παρί Σεν Ζερμέν στους «4»

Η Παρί Σεν Ζερμέν αν και είχε ηττηθεί με 3-2 στην έδρα της και βρέθηκε μάλιστα να χάνει με 1-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης, εκμεταλλευόμενη φυσικά την αποβολή του Αραούχο στο 29′, κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και με το θριαμβευτικό 4-1, πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για τους «4» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το ματς

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Μονζουίκ» για το συγκρότημα του Τσάβι, καθώς άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό.

Μετά από εκπληκτική προσπάθεια και γύρισμα του Γιαμάλ από τα δεξιά ο Ραφίνια από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα, δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα δύο τερμάτων στη μάχη πρόκρισης με τους Γάλλους για το εισιτήριο που οδηγεί στα ημιτελικά. Στο 29ο λεπτό ο Αραούχο έκανε φάουλ στον Μπαρκολά στα όρια της μεγάλης περιοχής των Καταλανών και αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα από τον ρέφερι, καθώς ήταν υπέπεσε σε αυτό το φάουλ, όντας ο τελευταίος παίκτης.

Εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα η ομάδα του Λουίς Ενρίκε πίεσε τους «μπλαουγκράνα» και έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης με έναν πρώην παίκτη της Μπαρτσελόνα, τον Ντεμπελέ, ο οποίος έκανε το 1-1 στο 40′. Μάλιστα οι Παριζιάνοι κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή, φέρνοντας το ζευγάρι στην απόλυτη ισορροπία, καθώς με γκολ του Βιτίνια πήρε προβάδισμα με 2-1 μέσα στη Βαρκελώνη.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα έχοντας δοκάρι 2 λεπτά αργότερα με τον Λεβαντόφσκι, με τον προπονητή των γηπεδούχων, Τσάβι λίγο αργότερα να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή, καθώς χτύπησε και έριξε ένα σταντ. Στο 59′ τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους Καταλανούς, καθώς ο Ζοάο Κανσέλο ανέτρεψε τον Ντεμπελέ, με τον διαιτητή να σφυρίζει αμέσως πέναλτι. Την μπάλα έστησε στην άσπρη βούλα ο Εμπαπέ, ο οποίος νίκησε τον Τερ Στέγκεν, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε και πάλι ο Εμπαπέ, στο 89ο λεπτό, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση της Παρί Σεν Ζερμέν.