15:10
12/05/2024

15:10
12/05/2024

Champions League: Απίθανο buzzer beater για την Λάτσιο με σκόρερ τον τερματοφύλακα Προβεντέλ στο 90+5′ (βίντεο)

Ο Προβεντέλ σκοράρει κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης

20.09.2023
07:57
Τελευταία ενημέρωση: 20/09/2023 • 22:54
Σημειώνεται πως ο Προβεντέλ έγινε ο τέταρτος συνολικά τερματοφύλακας που σκοράρει σε επίπεδο Champions Leagu

Απίστευτο και όμως αληθινό, βγαλμένο από τη μαγεία του Champions League!

Η Ατλέτικο έμοιαζε να έχει τη νίκη στα χέρια της στη φετινή πρεμιέρα της στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση από το γκολ του Μπάριος στο 29ο λεπτό, όμως η Λάτσιο όχι απλά δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα της στο μεγάλο ματς του 5ου ομίλου αλλά απάντησε με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο, βρίσκοντας έναν απρόσμενο ήρωα.

Αυτός ήταν ο τερματοφύλακάς της, Ιβάν Προβεντέλ, με τον 29χρονο πορτιέρε να αφήνει την εστία του και να προωθείται σε κόρνερ που είχε κερδίσει η ομάδα του στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να πάρει την κεφαλιά μετά από γέμισμα του Λουίς Αλμπέρτο και να εκτελέσει τον Γιαν Όμπλακ, γράφοντας το 1-1 στην τελευταία φάση του αγώνα και γνωρίζοντας την αποθέωση από ένα ολόκληρο γήπεδο.

Σημειώνεται πως ο Προβεντέλ έγινε ο τέταρτος συνολικά τερματοφύλακας που σκοράρει σε επίπεδο Champions League και ο πρώτος μετά από τις 29 Σεπτεμβρίου 2010 και τον Βίνσεντ Ενιεάμα.