09:12
19/04/2024

09:12
19/04/2024

Basket League: Το Περιστέρι πήρε τη ρεβάνς κόντρα στον Παναθηναϊκό, νίκησε με 73-58

Στιγμιότυπο από το Περιστέρι - Παναθηναϊκός / Φωτογραφία: Eurokinissi

20.05.2023
21:38
Τελευταία ενημέρωση: 21/05/2023 • 11:15
Επικράτησε το Περιστέρι κόντρα στον Παναθηναϊκό

Το αίμα του πίσω για την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό πήρε πίσω το Περιστέρι Bwin.

Ο Παναθηναϊκός είχε μείνει στο +44 του πρώτου αγώνα, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε πολύ πιο αποφασισμένη και πολύ πιο συγκεντρωμένη για να βγάλει αντίδραση ξεκινώντας από την άμυνά της και κάπως έτσι έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι και ισοφάρισε τους ημιτελικούς σε 1-1 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο ματς.

Αντίθετα οι «πράσινοι» έπαιξαν κάκιστο μπάσκετ, ίσως και ένα από τα χειρότερα παιχνίδια τους φέτος, και με εξαίρεση τον μαχητικό Πονίτκα (17π., 11ριμπ., 3ασ.) όλοι οι υπόλοιποι ήταν απλά ως… παρουσίες στο «Ανδρέας Παπανδρέου» και τίποτε περισσότερο. Όσο για τους γηπεδούχους;

Δεν θύμισαν ούτε στο ελάχιστο το συνονθύλευμα του πρώτου αγώνα και έχοντας ως κορυφαίους τους Ντένμον, Μπίλαν και Φρανσίσκο, έφεραν τη σειρά στα ίσια. Το δεύτερο ματς της σειράς θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ το απόγευμα της ερχόμενης Τρίτης (23/5, 19:15).

Ο αγώνας

Κάτι παραπάνω από νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό. Αντιστρόφως ανάλογη εικόνα σε σχέση με το Game 1 της σειράς. Η άμυνα του Περιστερίου είχε βάλει δύσκολα στους «πράσινους» οι οποίοι είχαν πέντε λάθη στο τετράλεπτο και βρέθηκαν να χάνουν με 8-2. Όμως η αγωνιστική άνοδος του Πονίτκα (6π., 2ριμπ., 2ασ., 1ταπ.) βοήθησε το «τριφύλλι» να πραγματοποιήσει σερί 8-0 για πρώτο προβάδισμα στο ματς με 10-11. Αν και δεν κράτησε για πολύ.

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με δικό τους 8-0 για το 18-11 ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-17 για το Περιστέρι. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε μετρήσει 7/17 εντός παιδιάς σε αυτό το διάστημα, την ώρα που οι «πράσινοι» είχαν 6/14 αλλά και έξι λάθη στο σύνολο.

Το θέαμα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» ήταν κάκιστο καθώς η εκατέρωθεν αστοχία αποτελούσε το κυρίαρχο στοιχείο του αγώνα. Οι σκληρές άμυνες είχαν την τιμητική τους, ειδικά από την πλευρά των «κυανοκιτρίνων» οι οποίοι δεν άφηναν την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να πάρει… ανάσα στην επίθεση και την οδηγούσαν σε κάκιστες επιλογές. Όχι ότι Περιστέρι κέρδισε τις εντυπώσεις στην επίθεση. Οι μεν γηπεδούχοι είχαν 11/29 εντός παιδιάς και ποσοστό στο 37% ενώ ο Παναθηναϊκός 10/33 σουτ και ποσοστό στο 30%! Ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες είχαν στο σύνολο 1/19 τρίποντα! Ο Μαντζούκας 1/1 και όλοι οι υπόλοιποι στο α’ ημίχρονο 0/18!

Τα ίδια και… χειρότερα ήταν τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο ημίχρονο και αντίθετα πολύ καλύτερα για τους πρίγκιπες της δυτικής όχθης. Η άμυνά τους «τσάκιζε κόκαλα» στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου και με βρέθηκαν να προηγούνται με +14 πόντους (46-32 στο 24′) ελέγχοντας πλήρως το ματς. Σε αυτό έπαιξαν ρόλο και τα τρίποντα στα οποία ευστόχησαν με τους Πουλιανίτη και Ντένμον ενώ την ίδια ώρα οι «πράσινοι» συνέχισαν να αστοχούν ακατάπαυστα έξω από τα 6.75 μέτρα. Μπορεί ο Παναθηναϊκός να μείωσε στους οκτώ πόντους (46-38 στο 27′) αλλά η διαφορά όχι μόνο επέστρεψε σε διψήφια νούμερα αλλά έφτασε για πρώτη φορά και στο +16 (59-43), δείγμα και της εικόνας των δύο ομάδων μέσα στις τέσσερις γραμμές του παρκέ. Η ομάδα του Σπανούλη ήταν το «απόλυτο αφεντικό» έχοντας πάρει ολοκληρωτικά το «μομέντουμ» του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να μπήκε καλύτερα στην τελευταία περίοδο και με σερί 10-0 να μείωσε σε 61-55 ωστόσο δεν ήταν και αρκετό για να ανατρέψει την κατάσταση στο «Ανδρέας Παπανδρέου». Οι γηπεδούχοι απάντησαν μέσα σε χρόνο «dt» και με δικό τους 7-0 επανέφεραν την διαφορά σε «διψήφια» επίπεδα (68-55) γράφοντας ουσιαστικά και τους τίτλους τέλους του αγώνα. Οι «πράσινοι» είχαν «αδειάσει» σωματικά και ψυχολογικά, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ξανά με αποτέλεσμα να φέρει το Περιστέρι bwin την σειρά στα ίσια (1-1).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-29, 61-46, 73-58