22:32
05/05/2024

22:32
05/05/2024

Basket League: Δεν δυσκολεύτηκε ο Παναθηναϊκός, κέρδισε (82-71) το Μαρούσι στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε το Μαρούσι / Φωτογραφία: EUROKINISSI

09.10.2023
22:45
Τελευταία ενημέρωση: 10/10/2023 • 11:24
Νίκη στην πρεμιέρα της Basket League πήρε ο Παναθηναϊκός

Άνετος Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα της Basket League!

Οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση μετά τις δύο ήττες από τον Ολυμπιακό κόντρα στο νεοφώτιστο Μαρούσι και το νίκησαν πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 82-71, ξεκινώντας θετικά την πορεία τους στο εγχώριο πρωτάθλημα. Από την άλλη, η ομάδα των Βορείων Προαστίων κρατάει το καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και στρέφεται στα επόμενα ματς, έχοντας στόχο να εδραιωθεί στην κατηγορία, όπου επέστρεψε μετά από 11 πολύ δύσκολα χρόνια.

Οι φιλοξενούμενοι στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στην πρώτη περίοδο (16-16), ωστόσο με ένα επιμέρους 31-13 η ομάδα του Εργκίν Αταμάν καθάρισε το ματς από το ημίχρονο, φτάνοντας κάποια στιγμή μέχρι και στο +28 (63-35). Μία ένταση κατά τη διάρκεια του τετάρτου δεκαλέπτου με πρωταγωνιστή τον Κώστα Αντετοκούνμπο χάλασε τον ρυθμό των γηπεδούχων, κι έδωσε το δικαίωμα στο Μαρούσι να μειώσει τη διαφορά σε νορμάλ επίπεδα.

Κορυφαίοι της αναμέτρησης με 12 πόντους έκαστος ήταν οι Λευτέρης Μαντζούκας και Λούκα Βιλντόσα. 11 είχε ο Μάριους Γκριγκόνις, όλους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ 10 μέτρησε ο Ματίας Λεσόρ. Από την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα, ξεχώρισε ο Σακούρ Τζούστον με 21 πόντους, ενώ 13 πέτυχε ο Χάρης Γιαννόπουλος.