Basket League: Ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα τον Ιωνικό, μεγάλο διπλό του Άρη στην Πάτρα

21:32
Τελευταία ενημέρωση: 13/02/2023 • 10:22
Τα σημερινά ματς της Basket League

Δύο ματς είχε το σημερινό πρόγραμμα της Basket League.

Σε μία χαλαρή… προπόνηση ενόψει του Final 8 του Κυπέλλου μετέτρεψε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση με τον Ιωνικό, τον οποίο συνέτριψε 100-68, στο κλειστό του Λαυρίου (αφού δεν ήταν διαθέσιμο το ΣΕΦ), για το 15-0 στην Basket League.

Εκτός ήταν οι Σλούκας, ΜακΚίσικ και Πάπας για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση. Κορυφαίος ο Βεζένκοφ με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Παπανικολάου να προσθέτει 15π. και τον Πίτερς στην επιστροφή του στη δράση να είχε 13π., 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από την ομάδα της Νίκαιας, η οποία υποχώρησε στο 4-12, ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης και Νούνιες με 23π. και 20π. αντίστοιχα.

Στη μάχη της τετράδας και ο Άρης

Ο Άρης χωρίς να συναντήσει μεγάλες δυσκολίες νίκησε στην Πάτρα τον ανταγωνιστικό Απόλλωνα με σκορ 82-74, ανεβαίνοντας στο 9-7 μετά από 16 αγωνιστικές της Basket League. Πλέον, ο Άρης στρέφεται στο πολύ δύσκολο ματς με τον Ολυμπιακό για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας (17/2, 15:45).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων ήταν πολύ ανταγωνιστικός και διατηρούσε το ματς στην ισορροπία, όμως από το τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης πήρε τον απόλυτο έλεγχο κι έφτασε τελικά στη νίκη χωρίς να απειληθεί.

Για τους νικητές, εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Νότε με 24 πόντους, ενώ 19 πρόσθεσε ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ και 10 ο Τσέβεζ Γκούντγουιν. Για τους Πατρινούς, που υποχώρησαν στο 3-13, 16 πόντους είχε ο Γκρίφιν και 14 ο Σιλά.