14:15
19/05/2024

14:15
19/05/2024

Basket League: Η ΑΕΚ κέρδισε δύσκολα (73-70) τον Προμηθέα Πάτρας – Νίκες για Περιστέρι και Απόλλωνα Πάτρας (βίντεο)

Φάση από το ΑΕΚ-Προμηθέας Πάτρας για την Basket League / Φωτογραφία: EUROKINISSI

03.12.2022
23:25
Τελευταία ενημέρωση: 04/12/2022 • 11:56
Όσα έγιναν σήμερα στην Basket League

Με τρεις αναμετρήσεις ξεκίνησε η 8η αγωνιστική της Basket League.

Το «κρύο αίμα» των παικτών της ΑΕΚ από τα 6.75, έκρινε τον αγώνα με τον Προμηθέα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, για την 8η αγωνιστική της Basket League.

H Ένωση επικράτησε με 73-70 των Αχαιών, αυξάνοντας σε 6-2 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην τέταρτη ήττα τους σε έξι αγώνες.

Παράλληλα, απογοήτευσε τον Γιάννη Χριστόπουλο στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Προμηθέα, μετά την αποχώρηση του Μάκη Γιατρά.

Μετά από μία αμφίρροπη αναμέτρηση, η ΑΕΚ ήταν αυτή που εξαργύρωσε την ψυχραιμία των παικτών της, απέναντι σε έναν Προμηθέα που μπορεί να είδε τον Γιανγκ να τίθεται νοκ άουτ με τραυματισμό από το πρώτο λεπτό του αγώνα, αλλά παρέμεινε ανταγωνιστικός και πάλεψε για το «διπλό» μέχρι το φινάλε.

Οι Μίτσελ και Μάντσεν πρωταγωνίστησαν στην επίθεση της ΑΕΚ, σημειώνοντας από 14 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Φρέζιερ. Από τον Προμηθέα προσπάθησε ο Κουλμπόκα με 22 πόντους.

Basket League: Νίκες για Περιστέρι και Απόλλωνα Πάτρας

Την πέμπτη διαδοχική νίκη του στην Basket League πανηγύρισε σήμερα (3/12) το Περιστέρι, που επικράτησε εύκολα του Ιωνικού Νικαίας στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με 96-67, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 8ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη «καθάρισε» ουσιαστικά το ματς στην τρίτη περίοδο, όταν «εκτόξευσε» το υπέρ της προβάδισμα πάνω από τους 20 πόντους, με τη μέγιστη τιμή της διαφοράς να φτάνει το +31, λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Ένα σεμιναριακό σε άμυνα και επίθεση τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Απόλλωνα Πατρών, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση του Κολοσσού και να υπερασπιστεί την έδρα του.

Οι Αχαιοί επικράτησαν με 85-66 των «θαλασσί», για την 8η αγωνιστική της Basket League, βελτιώνοντας σε 3-5 το ρεκόρ τους και «πιάνοντας» τους φιλοξενούμενους στην κατάταξη.