17:19
24/04/2024

17:19
24/04/2024

Basket League: Το Λαύριο κέρδισε το «φάντασμα» της ΑΕΚ, δραματική νίκη για ΠΑΟΚ κόντρα στον Κολοσσό (βίντεο)

Φάση από το ΑΕΚ-Λαύριο για την Basket League / Φωτογραφία: Eurokinissi

11.02.2023
21:41
Τελευταία ενημέρωση: 12/02/2023 • 10:07
Τα σημερινά ματς της Basket League

Τρία παιχνίδια είχε το σημερινό πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής της Basket League.

Στο πρώτο χρονικά ματς ο ΠΑΟΚ πήρε αγχωτική νίκη με 89-82 απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου.

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε μέχρι με και με διαφορά 26 πόντων στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Κολοσσό Ρόδου, ο ΠΑΟΚ αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά, καταφέρνοντας ωστόσο να πάρει τη νίκη με 89-82, για τη 16η αγωνιστική της Basket League.

Έτσι, ο «Δικέφαλος του Βορρά» επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας κόντρα στον Ιωνικό, βελτιώνοντας το ρεκόρ σε 9-7 και αναβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, ο Κολοσσός έπεσε στο 8-7, ενώ έχασε και τη διαφορά με την οποία είχε επικρατήσει του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Φράνκε (21π.), Πόλι (15π. με 4/6 τρίποντα) και Χαντς (14π), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Κόφεϊ (20π, 16 ριμπ.) και Τζέιμς (16π, με 5/6 τρίποντα).

Basket League: Νίκη με ανατροπή για την Καρδίτσα

Με δύο μεγάλα σερί στην τέταρτη περίοδο, η Καρδίτσα νίκησε 86-80 το Περιστέρι bwin στο «Γιάννης Μπουρούσης» της θεσσαλικής πόλης για τη 16η αγωνιστική της Basket League και με 3-13 ρεκόρ πήρε παράταση για την παραμονή στην κατηγορία και ίσως αφήσει τους «κυανοκίτρινους» εκτός τετράδας να περιμένουν πλέον τα αποτελέσματα ΑΕΚ και Προμηθέα.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν το προβάδισμα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όμως αυτοί του Νίκου Παπανικολόπουλου αρχικά με σερί 8-0 και, ση συνέχεια, με σερί 7-0 πήραν το προβάδισμα και το διατήρησαν στα τελευταία λεπτά.

Κορυφαίοι των νικητών ήτα οι Γκάλινατ με 24, Πρίτζετ με 20 και Γκάβροσεκ με 17 πόντους, ενώ για τους «κυανοκίτρινους», ξεχώρισαν οι Μπίλαν με 17, Φραντσίσκο, Ντένμον με 13 και Ραντάνοφ, Χάμερ με 11 πόντους.

Απογοητευτική ΑΕΚ κόντρα στο Λαύριο

Δεν εμφανίστηκε ποτέ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και δέχθηκε… σφαλιάρα από το Λαύριο η ΑΕΚ (81-95)!

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν κάκιστη σε άμυνα και επίθεση, έκανε πολλά λάθη και φάνηκε να μην είναι συγκεντρωμένη σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Εξαιρετικό σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού το σύνολο του Χρήστου Σερέλη, που πέτυχε μία τεράστια νίκη, την πρώτη μακριά από την έδρα της τη φετινή σεζόν.

Σε τρομερή μέρα βρέθηκε για τους φιλοξενούμενος ο Κόουλ με 23 πόντους, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Ζάρα (23π.), Κουζέλογλου (17π.) και Κολοβέρο (13π.). Δεν ήταν αρκετοί οι 17π. Του Γουίλαμς για τους «κιτρινόμαυρους».

Υποχώρησε στο 9-7 και στην τέταρτη θέση η «Ένωση», ανέβηκε στο 3-12 το Λαύριο.