Basket League: Εύκολες νίκες για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό – Έβαλε «φωτιά» στην υπόθεση τετράδας ο Προμηθέας

22:06
Τελευταία ενημέρωση: 03/04/2023 • 11:40
Τα σημερινά ματς της Basket League

Τρείς αναμετρήσεις είχε το σημερινό πρόγραμμα της Basket League.

Στο ματς που άνοιξε το πρόγραμμα ο Παναθηναϊκό έκανε περίπατο κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας με σκορ 108-77 και ανέβηκαν στο 15-5! Στο 5-16 οι Πατρινοί, των οποίων η παραμονή ή μη στην κατηγορία θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική.

Ο Παναθηναϊκός μετά την πρώτη περίοδο όπου ο Απόλλων έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο ήταν κυρίαρχος, έδειξε ορεξάτος και έπαιξε καλό μπάσκετ, φτάνοντας σε μία πολύ άνετη νίκη την οποία… χρειαζόταν μετά τις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα. Πολύ εύστοχοι οι «πράσινοι» από τα 6.75, αφού ευστόχησαν σε 15 από τα 31 τρίποντα που εκτέλεσαν, ενώ μοίρασαν 22 ασίστ.

Πολύ πληθωρικό πρόσωπο έδειξαν στην επίθεση οι γηπεδούχοι, που είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων! 14 πόντους είχαν οι Γ. Καλαϊτζάκης, Γκουντάιτις και Αγραβάνης, ενώ 13 πρόσθεσαν οι Παπαγιάννης , Γκριγκόνις και 10 ο Μαντζούκας. Πολύ θετικός στα 5 λεπτά που αγωνίστηκε ο Σαμοντούροφ, που πρόλαβε να πετύχει 4 πόντους και να μαζέψει 2 ριμπάουντ.

Από τον Απόλλωνα, 19 πόντους είχε ο Τέβιν Μακ, ενώ φοβερή εμφάνιση με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ έκανε ο Αλόνζο Βερτζ.

Ο Προμηθέας κέρδισε το Περιστέρι

Με… φορά από τη νίκη με την ΑΕΚ, ο Προμηθέας επικράτησε 91-83 του Περιστερίου bwin και ανέβηκε στο 12-9, μένοντας στο «παιχνίδι» για την τετράδα στην Basket League.

Από την άλλη, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη γνώρισε την πρώτη της ήττα έπειτα από τέσσερις σερί νίκες, αλλά παράλληλα κράτησε το +20 (88-68) της νίκης της στον πρώτο γύρο, υποχωρώντας στο 13-8.

Οι Πατρινοί είχαν 10/18 τρίποντα και κορυφαίος ήταν ο Σίμπσον με 23 πόντους, έχοντας 5/7 έξω από τα 6,75μ. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Κάουαν με 13π. και 13 ασίστ, ενώ άλλους 15π. είχε ο Κόντιτ.

Από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν 13 κλεψίματα, ξεχώρισε ο Ντένμον με 19 πόντους, ενώ κοντά στο νταμπλ-νταμπλ ήταν ο Μπίλαν με 18π. και 9 ριμπάουντ.

Εύκολα την Καρδίτσα ο Ολυμπιακός

Ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στα τελευταία δώδεκα λεπτά και καθάρισε την Καρδίτσα ο Ολυμπιακός (92-61).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν μουδιασμένοι στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να μένουν για 28 λεπτά κοντά στο σκορ, αλλά με εξαιρετική παρουσία σε άμυνα και επίθεση, ειδικά στην τελευταία περίοδο, τελείωσαν εύκολα το παιχνίδι.

Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε το αήττητο σερί, πετυχαίνοντας την 21η του νίκη στη φετινή Basket League και την 44η συνεχόμενη στο ελληνικό πρωτάθλημα και πλέον πηγαίνει με τον καλύτερο τρόπο στο «ερυθρόλευκο» ντέρμπι με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (6/4).

Εξαιρετική η παρουσία του Λαρεντζάκη (18π.), ο οποίος ήταν καθοριστικός για τον Ολυμπιακό και πρώτος σκόρερ του αγώνα. Άξιος συμπαραστάτης του ο Παπανικολάου (16π.), ενώ οι Βεζένκοφ και Πάπας τελείωσαν την αναμέτρηση με 11 πόντους.

Για την Καρδίτσα, ο Γκάλινατ σημείωσε 17 πόντους, ενώ καλή παρουσία είχαν οι Έβανς (10π.) και Χάντερ (10π.).