Basket League: Αλύγιστος ο ΠΑΟΚ – Νίκησε με 75-80 το Μαρούσι

14.10.2023
19:56
Τελευταία ενημέρωση: 15/10/2023 • 8:54
Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 75-80 το Μαρούσι

Ο ΠΑΟΚ έκαμψε την αντίσταση του Αμαρουσίου, επικρατώντας με 75-80 στο κλειστό του Αγίου Θωμά και σημειώνοντας την πρώτη νίκη του στην Basket League, ρίχνοντας τους «κιτρινόμαυρους» στο 0-2.

Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε ο ΜακΝις των 0/6 βολών να πετύχει 2/2 στο φινάλε και να κλειδώσει τη νίκη για τον «Δικέφαλο του Βορρά». Όσον αφορά το Μαρούσι, ο Γιώργος Σκαραφίγκας αποβλήθηκε στο 33’ και η Βασιλεία Γκουζίνη έγινε η πρώτη γυναίκα που κοούτσαρε στην Basket League.

Ο Σακούρ Τζούστον κουβάλησε επιθετικά το Μαρούσι στο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στον ΠΑΟΚ, σκοράροντας για το 12-8 των γηπεδούχων που άρχισαν τον αγώνα με καλά ποσοστά (3/4 δίπ., 2/2 τρίπ.). Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα πήρε μπάλες κοντά στο καλάθι και κέρδισε φάουλ για την ομάδα των βορείων προαστίων που προηγήθηκε 13-11 με 1/2 βολές του Σέρβου σέντερ. Η είσοδος του Αλέξανδρου Νικολαΐδη έδωσε ενέργεια στο Μαρούσι σε άμυνα και επίθεση ωστόσο ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερες επιλογές στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, κάνοντας το 16-19 στο 10’ με τον Έλβαρ Φρίντρικσον.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 2-7, προηγήθηκαν 18-26 με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη. Πάντως το Μαρούσι βρήκε λύσεις στην επίθεση με τα τρίποντα των Χάρη Γιαννόπουλου και Στέφαν Πένο, μειώνοντας σε 29-30 στο 16’ ενώ ο Ραντούλιτσα έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους με δυναμικό κάρφωμα για το 33-32 στα 2:42 για το ημίχρονο. Οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Αϊζάια Μπρίσκο έκαναν το 40-35 ενώ το Μαρούσι πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 40-39 απέναντι στον ΠΑΟΚ που σούταρε με 50% στο τρίποντο (6/12).

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, με το Μαρούσι να διατηρεί ισχνό προβάδισμα χάρη στις πρωτοβουλίες του Γιαννόπουλου (52-47, 26’). Ο ΠΑΟΚ πίεσε όμως κάθε φορά που πάλευε για το προσπέρασμα, οι «κιτρινόμαυροι» έβρισκαν λύσεις.

O Φρίντρικσον μείωσε σε 57-55 από τη γραμμή των βολών στο 28’ ενώ η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με… μαξιλαράκι τεσσάρων πόντων (59-55, 30’). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με μικρό σερί 5-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Φρίντρικσον (59-60).

Στα 7 λεπτά για το τέλος, με τον δείκτη του σκορ στο 63-63, ο Γιώργος Σκαραφίγκας αποβλήθηκε με δυο τεχνικές ποινές και η ασίσταντ του Αμαρουσίου, Βασιλεία Γκουζίνη ανέλαβε το κοουτσάρισμα των «κιτρινόμαυρων».

Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε μικρό προβάδισμα με τον Φρίντρικσον (69-73), το Μαρούσι ήταν άστοχο και το τρίποντο του Φρίντρικσον ανέβασε τη διαφορά στο +7, κάνοντας το 69-76 ενώ απέμεναν 2:03 για το φινάλε. Η ομάδα των βορείων προαστίων έκανε την ύστατη προσπάθεια με το γκολ-φάουλ του Χιλ (72-76) και το τρίποντο του Γιαννόπουλου από την κορυφή (75-76 στα 69’’), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι!

Στα 22.4’’ ο Γιαννόπουλος αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια από μακριά και στη συνέχεια ο ΜακΝις, που μέχρι τότε είχε 0/6 βολές, έκανε το 2/2 για το 75-78. Ο Πένο έκανε λάθος μετά την επαναφορά και ο ΜακΝις τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το τελικό 75-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 40-39, 59-55, 75-80.