13:47
25/05/2024

13:47
25/05/2024

Basket League: Η ΑΕΚ πέρασε (64-70) από την Καρδίτσα – Νίκη για τον Προμηθέα, διέλυσε τον Ιωνικό ο Κολοσσός Ρόδου (βίντεο)

Φάση από τον αγώνα Καρδίτσα-ΑΕΚ για τη Basket League / Φωτογραφία; EUROKINISSI

14.01.2023
23:43
Τελευταία ενημέρωση: 15/01/2023 • 10:36
Όσα έγιναν στις σημερινές αναμετρήσεις της Basket League

Με τρεις αναμετρήσεις ξεκίνησε η 12η αγωνιστική της Basket League.

H AEK… δεν πέρασε εύκολο απόγευμα στην Καρδίτσα, αλλά στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε, τους δύο βαθμούς της νίκης, επικρατώντας με 64-70, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League.

Η έναρξη της 4ης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (57-57), οι Θεσσαλοί ακολουθούσαν σε απόσταση αναπνοής (58-61) περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη, αλλά Μάντσεν, Μίτσελ και Ουίλιαμς με σερί… έβγαλαν από τη δύσκολη θέση τους «κιτρινόμαυρους» στο τέλος. Ο τελευταίος είχε συγκομιδή 13 πόντους, όπως και ο Γιάνις Στρέλνιεκς που είχε και 8 ασίστ, 12 πόντους πρόσθεσε ο Φλιώνης, ενώ από 11 πέτυχαν οι Μάντσεν και ΜακΓκριφ (και 10 ριμπάουντ).

Ο Μίτσελ έκανε εξαιρετική δουλειά στη ρακέτα με 14 ριμπάουντ για την Ένωση που βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-5. Ο Λαμάρ Πίτερς με 16 πόντους ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου. Η Καρδίτσα παρέμεινε στην τελευταία θέση με 1 νίκη – 11 ήττες.

Basket League: Νίκη για τον Προμηθέα, διέλυσε τον Ιωνικό ο Κολοσσός Ρόδου

Ο Προμηθέας έκανε τα εύκολα… δύσκολα στην τελευταία περίοδο του αγώνα με το Λαύριο, αλλά εν τέλει πήρε τους δύο βαθμούς, επικρατώντας με 74-71, στην Πάτρα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League. Οι Αχαιοί δέχτηκαν επιμέρους σκορ 15-23 στο 4ο δεκάλεπτο -με τον Μάρτιν Ρέμι να δίνει το έναυσμα για τους φιλοξενούμενους- και από το +11 στο 30ο λεπτό βρέθηκαν στο +1 (72-71) στα 16΄΄ πριν τη λήξη.

Όμως, ο Φλαγκ έκανε φάουλ στον Τόμασον στα 14΄΄ κι εκείνος ήταν εύστοχος και στις δύο βολές. Κόουλ και Φλαγκ δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν σε προσπάθεια για τρεις για το Λαύριο που έμεινε με την… πρόθεση μόνο για ανατροπή. Ο Προμηθέας πανηγύρισε την 6η νίκη του, ενώ το Λαύριο υπέστη τη 10η ήττα του.

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Κολοσσός υποδεχόμενος τον Ιωνικό, για τη 12η αγωνιστική της Basket League. Οι Ροδίτες επικράτησαν με +41 πόντους (!), 89-48, της ομάδας της Νίκαιας και παρέμειναν αήττητοι στην έδρα τους την τρέχουσα σεζόν, με έξι στα έξι, κάνοντας και βήμα τετράδας σε ένα ματς για το οποίο η ΕΟΚ στέλνει φάκελο στον αθλητικό εισαγγελέα.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου «καθάρισαν» το ματς από τη 2η περίοδο (42-24), για να δεχτούν μόλις 9 πόντους στην 3η περίοδο (63-33) και να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Σμιθ Κένταλ πέτυχε 15 πόντους, ο Λίνος Χρυσικόπουλος 12 και ο Δημήτρης Κατσίβελης 11 για τους νικητές που είχαν 13/31 τρίποντα έναντι 2/18 των φιλοξενούμενων. Ο Νταβόντε Λέισι (11π.) ήταν ο μόνος διψήφιος για τον Ιωνικό. Αυτή ήταν η 7η νίκη του Κολοσσού σε 12 αναμετρήσεις, ενώ ο Ιωνικός υπέστη την 9η ήττα του.