13:23
17/05/2024

13:23
17/05/2024

Basket League: Σημαντική νίκη (68-64) για την ΑΕΚ κόντρα στο Περιστέρι – Έκανε πάρτι με τον Ιωνικό ο ΠΑΟ

Φάση από το ΑΕΚ-Περιστέρι για την Basket League / Φωτογραφία: Εurokinissi

28.01.2023
22:39
Τελευταία ενημέρωση: 29/01/2023 • 11:04
Τα σημερινά ματς της Basket League

Τρία ματς είχε το σημερινό πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής Basket League.

Στο πρώτο ματς της ημέρας η ΑΕΚ πήρε μια σημαντική νίκη με 68-64 κόντρα στο Περιστέρι στα Λιόσια και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση μίας θέσης στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου της Basket League

Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της στο πρωτάθλημα μετά από ένα μήνα, η Ενωση κατάφερε να πετύχει την τρίτη διαδοχική νίκη της και να κάνει το «2 στα 2» στις φετινές αναμετρήσεις της με την ομάδα των δυτικών προαστίων, με την οποία μέχρι σήμερα ήταν ισόβαθμη.

Το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη γνώρισε την τέταρτη ήττα του στα τελευταία πέντε παιχνίδια και έχασε έδαφος στη μάχη της τετράδας.

Ο Προμηθέας παραλίγο να «αυτοκτονήσει»

Έστω κι αν προηγήθηκε με +19 στην τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας κατάφερε να νικήσει με τα χίλια ζόρια 80-76 τον Κολοσσό στην Πάτρα για τη 14η αγωνιστική της Basket League και με 8-6 ρεκόρ μπήκε στην προνομιούχο οκτάδα, όπου βρίσκονταν ήδη οι Ροδίτες, όμως με το ίδιο ρεκόρ τώρα αυτοί βρέθηκαν στην πέμπτη θέση του πίνακα.

Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου απέκτησαν από την αρχή το προβάδισμα και βρέθηκαν στο 59-40, όμως στην τέταρτη περίοδο ένα επιμέρους σκορ 6-16 των «θαλασσί» έφερε το +1 των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου, αλλά η ψυχραιμία των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά τους χάρισε το ροζ φύλλο.

Κορυφαίοι των Πατρινών ήταν οι Τόμασον με 24, Κόντιτ με 14 και Ντάνγκουμπιτς με 12 πόντους. Για τους Ροδίτες, ξεχώρισαν οι Τζέιμς με 18, Κόφι με 15, Γιαννόπουλος με 13 και Χατζηδάκης με 12 πόντους.

Πάρτι του Παναθηναϊκού κόντρα στον Ιωνικό

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε τον Ιωνικό με σκορ 102-70 και ανέβηκε στο 12-2 στην Basket League, το βασικό ωστόσο είναι πως είδε τους νεαρούς παίκτες του να παίρνουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής!

Με αυτόν τον τρόπο, οι «πράσινοι» κατάφεραν να ξεκουράσουν πολλά από τα «πρώτα βιολιά» τους, και να κάνουν την καλύτερη δυνατή προπόνηση ενόψει της δύσκολης «διαβολοβομάδας» με Ρεάλ (1/2) και Μπασκόνια (3/2).