17:35
28/03/2024

17:35
28/03/2024

Αστάνα Open: O Τσιτσιπάς κέρδισε 2-0 σετ τον Χουρκάτζ και προκρίθηκε στα ημιτελικά (βίντεο)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά την πρόκριση στα ημιτελικά / Φωτογραφία: Glomex

07.10.2022
14:17
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς καθάρισε με 2-0 τον Χούμπερτ Χουρκάτζ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Αστάνα Open

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, προκρίθηκε στον ημιτελικό του διεθνούς τουρνουά τένις, που διεξάγεται στην Αστάνα του Καζακστάν, καθώς μετά από συγκλονιστικό αγώνα, επικράτησε του Πολωνού, Χουμπέρτ Χουρκάτζ (Νο 10 στον κόσμο) με 2-0 σετ (7-6(8), 6-3).

Το πρώτο σετ, ήταν… ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους κι έφθασαν στο 6-6. Ωστόσο, στο 7ο και στο 9ο γκέιμ, ο Έλληνας πρωταθλητής, έφθασε πολύ κοντά στο μπρέικ, που θα του έδινε ισχυρό πλεονέκτημα, καθώς προηγήθηκε με 40-15. Όμως ο Πολωνός, κατάφερε να πάρει διαδοχικούς πόντους και να αποτρέψει το πλεονέκτημα του Τσιτσιπά. Μάλιστα, στο tie break που ακολούθησε, ο Χουρκάτζ προηγήθηκε με 6-3 κι έφθασε «μία ανάσα» από την κατάκτηση του σετ, αλλά ο Τσιτσιπάς είχε διαφορετική… άποψη. Αφού έμεινε στο σετ, ο Έλληνας πρωταθλητής, ισοφάρισε σε 6-6 και τελικά, μετά από μία ώρα κι επτά λεπτά, επικράτησε με 10-8 και απέκτησε προβάδισμα.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε στο όγδοο γκέιμ να «σπάσει» το σερβίς του Χουρκάτζ, αποκτώντας ισχυρό προβάδισμα. Στην συνέχεια, ο 24χρονος Έλληνας πρωταθλητής, πήρε «καθαρό» το ένατο γκέιμ και μετά από 36 λεπτά αγώνα, έφθασε στη νίκη.

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στον ημιτελικό, θα είναι ο Ρώσος, Αντρέι Ρούμπλεφ (Νο 9), ο οποίος νίκησε εύκολα τον Γάλλο, Αντριάν Μαναρινό (Νο 51) με 6-1, 6-2.