Ασταμάτητος: Ο Μέσι σκόραρε στο ντεμπούτο του στο MLS (βίντεο)

27.08.2023
14:54
Τελευταία ενημέρωση: 27/08/2023 • 19:42
Φοβερός και τρομερός ο Μέσι και στο MLS

Μπορεί ο Λιονέλ Μέσι να πέρασε ως αλλαγή στο 60ό λεπτό της αναμέτρησης με τους Νιού Γιόρκ Ρεντ Μπουλς, η οποία διεξήχθη στο Χάρισον του Νιού Τζέρσεϊ, ωστόσο ο άσος της Ίντερ Μαϊάμι κατάφερε να «βρει δίχτυα» στο 89΄ και να σημειώσει το πρώτο γκολ του στο MLS, στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα των ΗΠΑ.

Με το τέρμα του «ψύλλου» η Ίντερ Μαϊάμι «κλείδωσε» τη νίκη, καθώς επικράτησε 2-0 της ομάδας από τη Νέα Υόρκη. Αυτό ήταν το 11ο γκολ του 36χρονου σούπερ σταρ από τότε που εντάχθηκε στο δυναμικό της Ίντερ Μαϊάμι, στις 15 Ιουλίου, και «σφράγισε» την πρώτη νίκη της ομάδας από τις 13 Μαΐου, η οποία μετρούσε οκτώ ισοπαλίες και τρεις ήττες στα προηγούμενα 11 παιχνίδια της στο MLS.

Ο Μέσι δεν έκανε προθέρμανση, αλλά οι φίλαθλοι άρχισαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα να φωνάζουν το όνομά του (σ.σ. «Θέλουμε τον Μέσι»), ζητώντας να μπει στο παιχνίδι, και ξανά στο 35΄. Δύο λεπτά αργότερα ο Παραγουανός Ντιέγκο Γκόμες σημείωσε το πρώτο γκολ του, στο ντεμπούτο του στο MLS, καθώς είχε υπογράψει στην Ίντερ Μαϊάμι πέντε ημέρες μετά τον Μέσι.