15:11
29/03/2024

15:11
29/03/2024

ΝΒΑ: Τρομερός o… 46άρης Αντετοκούνμπο, οδήγησε τους Μπακς σε μεγάλη νίκη (124-133) κόντρα στους Κινγκς (βίντεο)

Φάση από το Κινγκ-Μπακς / Φωτογραφία: Twitter

14.03.2023
07:59
Τελευταία ενημέρωση: 14/03/2023 • 14:00
O Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε δριμύτερος και με 46 πόντους οδήγησε τους Μπακς σε μεγάλη νίκη στο Σακραμέντο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από τρεις αγώνες και με 46 πόντους, διέλυσε την άμυνα των Σακραμέντο Κινγκς οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη με 124-133.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ήταν απολαυστικός ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 46 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 33 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 2/2 τρίποντα, 17/26 δίποντα και 6/7 βολές σε μια φανταστική εμφάνιση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Κινγκς έκαναν καλύτερη εκκίνηση στην αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 32-27, ενώ πήγαν στο ημίχρονο έχοντας διαφορά εννιά πόντων (62-53).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε πλήρως αφού στην εξίσωση για τους Μπακς μπήκε και ο Κρις Μίντλετον (31π, 3ρ, 9ασ), με τα «Ελάφια» να ξεκινούν την αντεπίθεσή τους.

Οι Μπακς με επί μέρους 37-25 στην τρίτη περίοδο πήραν προβάδισμα με 87-90, συνεχίζοντας να έχουν κυρίαρχη εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη απέναντι στην δεύτερη καλύτερη ομάδα της δυτικής περιφέρειας.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο ΝτεΆρον Φοξ που είχε 35 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ντομάντας Σαμπόνις με 23 πόντους, 17 ριμπάουντ και 15 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-27, 62-53, 87-90, 124-133