09:11
25/04/2024

09:11
25/04/2024

Ακρόπολις: Νέο πάρτι Αντετοκούνμπο και εύκολη νίκη της εθνικής μπάσκετ (101-78) απέναντι στην Πολωνία

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο Ελλάδα-Πολωνία / Φωτογραφία: EUROKINISSI

17.08.2022
23:07
Τελευταία ενημέρωση: 18/08/2022 • 9:17
Με κορυφαίο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο η Ελλάδα κέρδισε την Πολωνία

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει πάρτι σε άμυνα και επίθεση με 24 πόντους, η Εθνική ομάδα μπάσκετ κέρδισε με 101-78 την Πολωνία στο ΟΑΚΑ στην πρώτη μέρα του τουρνουά Ακρόπολις.

Η «γαλανόλευκη» έδειξε πολλές καλές στιγμές στο 40λεπτο και κυρίως αντίδραση μετά το νεκρό διάστημα της δεύτερης περιόδου. Έχοντας ως σημείο αναφοράς στην αναμέτρηση τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που έκανε τα πάντα για την «γαλανόλευκη».

Απολαυστικός ο Αντετοκούνμπο

Ο Greek Freak ήταν απολαυστικός με 24 πόντους, 5/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 23 λεπτά στο παρκέ.

Τον ακολούθησε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ 12 πόντους και 4 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Την Πέμπτη (18/08) η Εθνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Γεωργία για την 2η μέρα του τουρνουά.