04:30
27/05/2024

04:30
27/05/2024

Super League: Η ΑΕΚ κέρδισε εύκολα εκτός έδρας (0-3) την Λαμία με κορυφαίο τον Αραούχο (βίντεο)

Ο Σέρχιο Αραούχο πανηγυρίζει στο Λαμία-ΑΕΚ / Φωτογραφία: EUROKINISSI

20.08.2022
23:24
Τελευταία ενημέρωση: 21/08/2022 • 10:17
Με το δεξί η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με νίκη τη Super League καθώς κέρδισε με 3-0 εκτός έδρας την Λαμία.

Για την Ένωση δυο γκολ πέτυχε ο Σέρχιο Αραούχο και ένα ο Ορμπελίν Πινέδα. Έχασε πέναλτι η Λαμία με το σκορ στο 0-0.

Χαμένο πέναλτι του Ντε Βινσέντι και ο Αραούχο το 0-1 αμέσως μετά

Η σκληροτράχηλη Λαμία, που έβαζε δύσκολα στην ΑΕΚ, ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα κέρδισε πέναλτι. Ο Σλίβκα έπεσε στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Σιμάνσκι και ο Κουτσιαύτης κλήθηκε στο VAR για να τσεκάρει τη φάση και να δείξει στη συνέχεια την άσπρη βούλα. Ο Ντε Βινσέντι που εκτέλεσε το πέναλτι στο 33′ όμως βρήκε το οριζόντιο δοκάρι χάνοντας μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Το χαμένο πέναλτι στοίχισε στη Λαμία δύο λεπτά αργότερα με την ΑΕΚ να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Αραούχο στην πρώτη της τελική στην εστία. Στο 35′ οι κιτρινόμαυροι πίεσαν και έκλεψαν την μπάλα, ο Πινέδα προσπάθησε να βρει τον Αργεντινό φορ μέσα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Κορνέζο και ο Αραούχο το εκμεταλλεύτηκε και με σουτ έκανε το 0-1.

Καθάρισαν στο δεύτερο μέρος οι Αραούχο και Πινέδα

Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έφτανε στα όρια της περιοχής της Λαμίας, αλλά χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει πραγματική απειλή για την εστία του Γκαραβέλη.

Ο Φέστα στην προσπάθειά του να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική πέρασε τον Μανούσο αντί του Προβυδάκη με την ομάδα της Φθιώτιδας να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, αλλά την Ένωση να είναι αυτή που χτύπησε για δεύτερη φορά και πάλι με τον Αραούχο. Στο 65′ η πίεση ψηλά απέδωσε και πάλι καρπούς για τους παίκτες του Αλμέιδα, με τον «Τσίνο» να κλέβει την μπάλα από τον Τζανετόπουλο να βγαίνει απέναντι στον Γκαραβέλη πλασάροντας στη δεξιά του γωνία για το 0-2.

Το προβάδισμα των δύο τερμάτων απελευθέρωσε τους παίκτες της ΑΕΚ, η οποία στο 73′ έφτασε και σε ένα τρίτο τέρμα. Ο Βίντα που ανέβαινε συχνά από τη δεξιά πλευρά, μπήκε στην περιοχή, πάσαρε προς τα έξω και ο Πινέδα με ένα φανταστικό πλασέ έγραψε το 0-3 πανηγυρίζοντας το γκολ με τον Αλμέιδα. Λίγα λεπτά αργότερα ο Αλμέιδα αντικατέστησε τον Μεξικανό χαφ με τον Λιβάι Γκαρσία, φέρνοντας στον άξονα τον Μάνταλο.

Super League: Λαμία-ΑΕΚ 0-3

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Γκαραβέλης, Προβυδάκης (58′ Μανούσος), Γκοράνοφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σλίβκα, Μπάμπης (82′ Σαραμαντάς), Νούνιες, Ντε Βινσέντι (74′ Τσούκαλος), Τσιλούλης

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Βίντα (83′ Ρότα), Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Τσούμπερ (89′ Μοχαμαντί), Άμραμπατ (89′ Φράνσον), Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα (76′ Λιβάι Γκαρσία), Μάνταλος, Αραούχο (83′ Μήτογλου)