00:28
17/04/2024

00:28
17/04/2024

Νίκη «χρυσάφι» για ΑΕΚ, 68-59 κόντρα στην Ρέτζιο και κρατά την τύχη στα χέρια της

ΑΕΚ-Ρέτζιο Εμίλια / Φωτογραφία: Eurokinissi

07.12.2022
21:57
Τελευταία ενημέρωση: 08/12/2022 • 9:49
Η ΑΕΚ έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Ρέτζιο Εμίλια

Η ΑΕΚ κέρδισε με 68-59 την Ρέτζιο Εμίλια στα Άνω Λιόσια και πλέον κρατά τη τύχη στα χέρια της για την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL.

Με εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο που στηρίχθηκε στην καρδιά του Φλιώνη και του Παπαδάκη, αλλά και στην ποιότητα Μίτσελ και Μάιλς η Ενωση νίκησε τη Ρέτζιο Εμιλια με 68-59 και πλέον χρειάζεται απλή νίκη με την Καρσίγιακα την άλλη εβδομάδα για να περάσει ως 2η απο τον όμιλο.

Να θυμίσουμε ότι πριν την έναρξη του ματς ξέσπασαν επεισόδια στο γήπεδο ανάμεσα στους οπαδούς της ΑΕΚ και στους Ιταλούς.

Οι «κιτρινόμαυροι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-3, ισοβαθμώντας με την Καρσίγιακα και την Ρέτζιο Εμίλια, ενώ με νίκη επί της τουρκικής ομάδας στην 6η και τελευταία αγωνιστική στο κλειστό των Άνω Λιοσίων τότε προκρίνονται ως δεύτεροι του ομίλου τους. Σε περίπτωση ήττας θα περιμένουν «στραβοπάτημα» της Ρέτζιο Εμίλια απέναντι στην Βόννη, προκειμένου να τερματίσουν στην τρίτη θέση.

To ματς

Οι Ιταλοί αιφνιδίασαν την Ένωση στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας πρωταγωνιστή της επίθεσης τους τον Μάικλ Χόπκινς με 10 πόντους, γράφοντας στο 10΄ το υπέρ τους 20-13. Η ΑΕΚ προσπάθησε στη δεύτερη περίοδο να ελέγξει τον αγώνα μέσα από την άμυνα της, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (39-29).

Ωστόσο, με την άμυνα να μπαίνει σε λειτουργία, όπως και η δημιουργία, η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο, ροκανίζοντας τη διαφορά και μπαίνοντας στον… επίλογο του αγώνα στο -3 (47-50).

Με την ψυχολογία στα ύψη και με διάρκεια στο κομμάτι της άμυνας και της επίθεσης, η Ένωση απάντησε με επιμέρους σκορ 21-9(!) στην τέταρτη περίοδο, σημειώνοντας την ανατροπή και φτάνοντας άνετα στο τελικό 68-59.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 3, Κόνιαρης 2, Μάιλς 8 (2), Μίτσελ 16, Γουίλιαμς 15 (1), Φιλιππάκος, Φρεζίερ 6, Μάντσεν 10, ΜακΓκρίφ, Παπαδάκης 4, Πετρόπουλος 4.

ΡΕΤΖΙΟ ΕΜΙΛΙΑ (Φούκα): Ανίμ 11 (2), Μπουργιανάτζε 5, Τσιντσαρίνι 11 (3), Ολισεβίτσιους 10 (1), Βιτάλι 6 (2), Ντιουφ 1, Χόπκινς 13 (1), Στεφανίνι 2, Στράουτινς.