Το «Φεγγάρι του χιονιού» ή η πανσέληνος του Φεβρουαρίου, μάγεψε χθες όσους το παρακολούθησαν.
Η πανσέληνος του Φεβρουαρίου ονομάστηκε «Φεγγάρι του χιονιού» λόγω της πυκνής χιονόπτωσης και της χιονοθύελλας που κατά κανόνα εμφανίζεται τον μήνα Φεβρουάριο στη Βόρεια Αμερική και πήρε το όνομά της από τους ιθαγενείς κατοίκους της Αμερικής.
![Το «Φεγγάρι του χιονιού» ή η πανσέληνος του Φεβρουαρίου](https://thestandard.gr/wp-content/uploads/2024/02/panselinos-25-2-2024-3.jpg)
Η πανσέληνος ονομάζεται και «micromoon» κι αυτό γιατί βρίσκεται στο πιο απομακρυσμένο σημείο της από τη Γη.
![Το «Φεγγάρι του χιονιού» ή η πανσέληνος του Φεβρουαρίου](https://thestandard.gr/wp-content/uploads/2024/02/panselinos-25-2-2024-2.jpg)