WTA Βερολίνου: Η Σάκκαρη στους «8» – Κέρδισε εύκολα 2-0 την Σαβίλ

21:00
Τελευταία ενημέρωση: 15/06/2022 • 23:50
Στα προημιτελικά του Βερολίνου η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη, λύγισε σε straight sets την Ντάρια Σάβιλ στο Βερολίνο και πέρασε στον δεύτερο σερί προημιτελικό της στο χορτάρι.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια δεν πτοήθηκε από την… επίθεση της 28χρονης Αυστραλής (Νο.104) στο δεύτερο σετ και πήρε τη νίκη με 6-1, 7-5 σε 90 λεπτά, για να κλείσει ραντεβού με την Ντάρια Κασάτκινα την Παρασκευή (17/6) στην οκτάδα του bett1 Open (WTA 500).

Η 25χρονη Ρωσίδα, Νο.12 στον κόσμο και ημιφιναλίστ στο Roland Garros, απέκλεισε με 5-7, 6-1, 6-1 την Εκατερίνα Αλεξαντρόβα, νικήτρια πριν λίγες μέρες στο Libema Open. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μαρία δεν την έχει νικήσει ποτέ (0-3)!

Μπήκε δυνατά η Σάκκαρη

Η 26χρονη τενίστρια, πάντως, μπήκε πολύ δυνατά στο ματς με τη Σάβιλ και με άψογη εμφάνιση έφτασε στο 6-1 σε μόλις 30 λεπτά. Έκανε μόλις τρία αβίαστα λάθη και παραχώρησε μόνο δύο πόντους στο σερβίς της, παρότι δεν είχε πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας στο πρώτο σερβίς (44%).

Όταν πέρασε μπροστά με μπρέικ και στο δεύτερο σετ (3-2), φάνηκε ότι θα έφτανε σε μια άνετη νίκη, όμως η Σάβιλ δεν το έβαλε κάτω και είχε την άμεση απάντηση (3-3). Η Μαρία, ωστόσο, πίεσε στη συνέχεια για ένα ακόμα μπρέικ και το πέτυχε… λίγο καθυστερημένα (στο 5-5), μετά από συνολικά έξι χαμένες ευκαιρίες.

Πήρε, λοιπόν, τις μπάλες στα χέρια της και εκμεταλλευόμενη το δεύτερο ματς πόιντ της, έκλεισε χωρίς άλλες… περιπέτειες τον αγώνα.