04:15
19/09/2024

04:15
19/09/2024

Τουρνουά Ρώμης: Κέρδισε τον αγώνα «θρίλερ» ο Τσιτσιπάς – Επικράτησε (2-1) του Ντιμιτρόφ μετά από 2,5 ώρες

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με τις γροθιές υψωμένες έπειτα από νίκη

11.05.2022
18:29
Τελευταία ενημέρωση: 11/05/2022 • 21:09
Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ

Σε ένα παιχνίδι με ανατροπές και τρομερές διακυμάνσεις στο σκορ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 σετ επί του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και προκρίθηκε στη φάση των «16» στο τουρνουά της Ρώμης.

Την γλίτωσε στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς

Παραλίγο να πληρώσει το μπλακάουτ του στο φινάλε του δεύτερου σετ ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, αλλά τέλος καλό όλα καλά: επικράτησε του 31χρονου Βούλγαρου (Νο.31) με 6-3, 7-5, 7-6(4) μετά από συναρπαστική μάχη 2 ωρών και 36 λεπτών, για να κλείσει θέση στους «16» του Internazionali ΒNL d’ Italia.

Παρά το γεγονός ότι είχε την ευκαιρία να κλείσει το ματς στο δεύτερο σετ, ο Στεφ ήρθε… τετ α τετ με τον αποκλεισμό στο τρίτο, όμως δεν λύγισε. Βρήκε τρόπο να εξουδετερώσει τους κινδύνους και με ένα τάι μπρέικ-όνειρο που… λίγο έλειψε να εξελιχθεί σε εφιάλτη σφράγισε (επιτέλους) την πρόκριση.

Στη φάση των «16» θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Κάρεν Κατσάνοφ.