ΠΑΟΚ: Η Μπόρατς Μπάνια Λούκα στο δρόμο του προς τα «αστέρια»

Πανηγυρισμοί παικτών του ΠΑΟΚ / Φωτογραφία: EUROKINISSI

18.07.2024
07:15
Τελευταία ενημέρωση: 19/07/2024 • 15:19

Recently updated on July 19th, 2024 at 03:19 pm

Ο δρόμος του ΠΑΟΚ προς το League Phase του Champions League περνάει μέσα από τη Βοσνία! Ο Δικέφαλος του Βορρά θα ξεκινήσει τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις με αντίπαλο τη Μπόρατς Μπάνια Λούκα στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, η οποία απέκλεισε στα πέναλτι την αλβανική Εγνατία κι έκλεισε ραντεβού με τους Θεσσαλονικείς, αρχής γενομένης στην Τούμπα στις 24 Ιουλίου.

Η δύσκολη νίκη με 1-0 στο πρώτο ματς είχε θέσει την Μπόρατς Μπάνια Λούκα σε ρόλο φαβορί, αλλά τελικά η πρόκριση κρίθηκε στη ρώσικη ρουλέτα! Η Εγνατία άλλωστε αρνήθηκε να πετάξει λευκή πετσέτα στην Αλβανία, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με νίκη 2-1 στο 90λεπτο, όμως στα πέναλτι οι Βόσνιοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και με σκορ 4-1 πήραν την πρόκριση για τον επόμενο γύρο των προκριματικών.

Μόλις στο 17΄η Εγνατία φρόντισε να ανοίξει το σκορ με γκολ του Ιμπραχίμογλου που σημάδεψε τη γωνία από το ύψος της περιοχής, όμως στο 30΄ο Λούκιτς με υπέροχη λόμπα έφερε το ματς στα ίσα για τους φιλοξενούμενους. Αν και η Μπόρατς Μπάνια Λούκα είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας κι ενώ το ματς κυλούσε χωρίς πολλές αξιοσημείωτες ευκαιρίες, η Εγνατία κατάφερε να σκοράρει ξανά και να στείλει το ματς στην παράταση.

Στο 82΄συγκεκριμένα κι έπειτα από όμορφη ανάπτυξη ο Ντουκούο ολοκλήρωσε άψογα την ομαδική προσπάθεια για το 2-1. Στο έξτρα ημίωρο οι Βόσνιοι διατήρησαν την κατοχή της μπάλας χωρίς να καταφέρουν τα βρουν δίχτυα, ενώ στο 95΄ο προπονητής τους, Μλάντεν Ζίζοβιτς ,αποβλήθηκε και δεν θα ταξιδέψει στο ματς της Τούμπας.

Από εκεί ο αγώνας οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, ευστόχησαν και στις τέσσερις εκτελέσεις και με σκορ 4-1 πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ. Θυμίζουμε πως το πρώτο ματς θα διεξαχθεί στην Τούμπα στις 24 Ιουλίου, ενώ η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για μια εβδομάδα αργότερα και συγκεκριμένα στις 31 του ίδιου μήνα.