Ολυμπιακός: Έγινε η έκπληξη, κόντρα στην Γκενκ στο Europa League

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Γκενκ-Σερβέτ / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

02.08.2023
23:09
Τελευταία ενημέρωση: 03/08/2023 • 12:57
Βγήκε ο αντίπαλος που θα βρει απέναντί του ο Ολυμπιακός

Την Γκενκ θα βρει απέναντί του ο Ολυμπιακός στον Γ’ Προκριματικό γύρο του Europa League στις 10 και 17 του μήνα.

Η βελγική ομάδα έπεσε… θύμα εκπλήξεως από την ψυχωμένη Σερβέτ, αποχαιρέτησε το Champions League και προσγειώθηκε στον δρόμο των «ερυθρολεύκων» στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή οργάνωση.

Οι Ελβετοί ταξίδεψαν στο Βέλγιο έχοντας στις αποσκευές τους το 1-1 του πρώτου αγώνα. Και μπορεί να έμειναν με δέκα παίκτες από το 4ο λεπτό και πίσω στο σκορ δύο φορές, ωστόσο βρήκαν ισάριθμες απαντήσεις και έστειλαν το ματς στην παράταση κι έπειτα στα πέναλτι. Εκεί αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι (4-3) και πήραν τη μεγάλη πρόκριση. Οι Τρεσόρ και Αροκονταρέ πέτυχαν τα τέρματα της Γκενκ.

Υπενθυμίζουμε πως το πρώτο ματς ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Γκενκ θα λάβει χώρα στο «Γ. Καραϊσκάκης» στις 10 Αυγούστου, ενώ ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για τις 17 του μήνα.