18:29
16/09/2024

18:29
16/09/2024

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η Εθνική πόλο γυναικών διέλυσε 11-4 την «οικοδέσποινα» Γαλλία και προκρίθηκε στους «8»

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ / ΠΑΡΙΣΙ 2024 / 9η ΗΜΕΡΑ / ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΓΑΛΛΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

04.08.2024
22:16
Τελευταία ενημέρωση: 05/08/2024 • 13:52
Η Εθνική πόλο γυναικών έδειξε νωρίς τα... δόντια τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι

Aνώτερη στα δύο τελευταία οκτάλεπτα, η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών έφτασε σε μία άνετη νίκη με 11-4 επί της Γαλλίας και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων με την πρώτη της νίκη στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Εστω και την ύστατη ώρα, η εθνική υδατοσφαίρισης των γυναικών πέτυχε τη νίκη που χρειαζόταν για να προκριθεί στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 11-4 της Γαλλίας, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε Α΄ φάση της διοργάνωσης, και κατέλαβε την τέταρτη θέση του Β΄ ομίλου, σε ισοβαθμία με τη Ιταλία και τις «τρικολόρ».

Αυτό σημαίνει ότι η «γαλανόλευκη» θα αντιμετωπίσει στον προημιτελικό της Τρίτης (6/8) την Αυστραλία, ενώ, οι οικοδέσποινες είναι η ομάδα που αποκλείεται από τη συνέχεια (θα περνούσαν αν έχαναν με διαφορά οκτώ τερμάτων, αλλά φάνηκε ότι οι Ελληνίδες παίκτριες δεν το κυνήγησαν αυτό).

Το ματς

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα η νευρικότητα και οι κακές επιλογές κυριάρχησαν με αποτέλεσμα να μείνει το μηδέν και στις δύο εστίες, με την Εθνική να ανοίγει ωστόσο το σκορ με την Ξενάκη στο 4:07 από το φινάλε του πρώτου οκταλέπτου και την Μαργαρίτα Πλευρίτου να δίνει αβαντάζ δύο γκολ στην γαλανόλευκη στην αμέσως επόμενη επίθεση.

Ωστόσο, η απάντηση των οικοδεσποτών δεν άργησε να έρθει αφού αξιοποιώντας δύο φορές την παίκτρια παραπάνω έφτασαν στο 2-2 με την έναρξη του δεύτερου οκταλέπτου, ενώ η Βερνού ήταν εκείνη που έφερε τούμπα το ματς γράφοντας το 3-2.

Η συνέχεια βρήκε την γαλανόλευκη να μπλοκάρει στην επίθεση για αρκετά λεπτά και να φτάνει στο σημείο να χάσει ακόμη και πέναλτι (η Ράικρο νίκησε την Νίνου), για να έρθει η Ξενάκη και να δώσει τέλος στην επιθετική αφλογιστία 10+ λεπτών κάνοντας το 3-3 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου.

Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν μία εντελώς διαφορετική υπόθεση σε σχέση με τα δύο πρώτα, με τις παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου να παίζουν υποδειγματική άμυνα και να επιτρέπουν στις γηπεδούχες να σημειώσουν μόλις ένα γκολ (με πέναλτι), για να βρουν από την πλευρά τους τρεις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα μέσα σε διάστημα 1,5 λεπτού με τις Χυδηριώτη, Μυριοκεφαλιτάκη και Γιαννοπούλου και να μπαίνουν στην τελική ευθεία του ματς έχοντας αβαντάζ δύο γκολ (6-4).

Γαλλία – Ελλάδα 4-11

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-1, 1-3, 0-5

ΓΑΛΛΙΑ (Τεό Λοράντος): Ράικρο, Αντρές, Ερτό, Μπουλούκμπατσι, Γκιγέ, Χέρτζκα 1, Νταγέν, Μπατί, Βερνού 2, Ραντοσάβλιεβιτς 1, Ρασπό, Ντολ, Μαρτινό Περέ

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου, Μαργ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 3, Ασημάκη, Πάτρα, Νίνου, Β. Πλευρίτου 3, Γιαννοπούλου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου