Ο Παναθηναϊκός έκανε πάρτι (14-0) στο φιλικό με την Ουνιόν Χάους

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού στο φιλικό με την Ουνιόν Χάους / Φωτογραφία: Eurokinissi

29.06.2024
20:49
Τελευταία ενημέρωση: 30/06/2024 • 12:03
O Παναθηναϊκός νίκησε την Ουνιόν Χάουζ

Την ευκαιρία να ξεφύγει από τη μονοτονία των προπονήσεων είχε στο φιλικό ματς εναντίον της αυστριακής Ουνιόν Χάουζ ο Παναθηναϊκός, ο οποίος «ξεμούδιασε» με 14 γκολ.

Ο αγώνας

Mε το «καλημέρα» άνοιξε το σκορ στο φιλικό ο Παναθηναϊκός. Συγκεκριμένα στα 50″ η ομάδα του Αλόνσο στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ της SVU βρήκε δίχτυα όταν μετά από γύρισμα η μπάλα έφτασε στην περιοχή, η άμυνα των Αυστριακών δεν απομάκρυνε και ο Τζούριτς σούταρε στην κίνηση νικώντας τον τερματοφύλακα για το 1-0.

Το «τριφύλλι» κυκλοφορούσε μόνιμα την μπάλα χάνοντας ευκαιρίες με τον Νίκα στο 6′ και τον Τσόκαϊ ένα λεπτό αργότερα να αναζητούν το γκολ. Οι παίκτες του «τριφυλλιού» δεν χρειάστηκε να ανεβάσουν ταχύτητα και έφτασαν στο 2-0 με το πρώτο γκολ του Γιώργου Νίκα με τη νέα του ομάδα. Ο Τρουγιέ πέρασε όμορφη κάθετη στον νεαρό χαφ ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-0.

Με τη σέντρα οι «πράσινοι» έφτασαν στο 3-0. Έπειτα από επέλαση του Μαντσινι από τα δεξιά και γύρισμα του Αργεντινού, η άμυνα της SVU έδιωξε άτσαλα και ο Σέρβος με πλασέ από το σημείο του πέναλτι σκόραρε για δεύτερη φορά. Στο 21′ ο Νταμπίζας άγγιξε το γκολ, κάτι το οποίο πέτυχε ξανά ο Τζούριτσιτς επτά λεπτά αργότερα. Ο «ορεξάτος» Σέρβος, μετά από γύρισμα του Κάτρη, βρέθηκε στην περιοχή, έστρωσε την μπάλα στο δεξί και με δυνατό σουτ την έστειλε στην κλειστή γωνία για το 4-0 και το δικό του χατ-τρικ.

Το «ρόδι» για τη φετινή σεζόν στο σκοράρισμα έσπασε και ο Ντάνιελ Μαντσίνι. Στο 35′ ο Αργεντινός, εκμεταλλεύτηκε την κάθετη του Νταμπίζα και με όμορφο πλασέ έκανε το 5-0. Περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο νεαρός από δημιουργός έγινε σκόρερ. Ο Τζούριτσιτς πέρασε υπέροχη κάθετη στον Νταμπίζα που πέρασε τον τερματοφύλακα και «έγραψε» το 6-0.

Με εννέα αλλαγές «βγήκε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, με τον Ντιέγκο Αλόνσο να διατηρεί στο γήπεδο μόνο τον Κλίντμαν Λίλο και τον Νίκα. Στο ματς πέρασαν οι Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Πέρεθ, Μπρέγκου, Βιλένα, Γερεμέγιεφ, Φικάι και Αϊτόρ, αλλά οι… ταχύτητες δεν έπεσαν από τους «πράσινους», αφού σε διάστημα δυο λεπτών ο Γερεμέγεφ και ο Αϊτόρ έχασαν ευκαιρίες για το έβδομο γκολ.

Αυτό όμως ήρθε στο 53′. Ο Βιλένα πέρασε ωραία πάσα στον Νίκα, που παρά το γεγονός ότι δέχθηκε πρέσινγκ, προστάτεψε την μπάλα με το σώμα του και με πλασέ έκανε το 7-0.

Οι «πράσινοι» δεν είχαν κάποια ιδιαίτερη αντίσταση από την SVU και συνέχισαν να έχουν την κατοχή. Στο 57′ ο Αϊτόρ έχασε μια καλή ευκαιρία με πλασέ μέσα από την περιοχή έπειτα από το γύρισμα του Γερεμέγεφ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα, ο Σουηδός βρήκε δίχτυα από ασίστ του Βαγιαννίδη για το 8-0 του Παναθηναϊκού, ενώ στο 78’ ο Μπρέγκου πέτυχε το ένατο.

Στο 80’ ο Βαγιαννίδης το… δέκα το γκολ και στο 82’ ο Αϊτόρ το 11-0, με τον Σένκεφελντ στο 84’ με κεφαλιά να κάνει το 12-0. Η ενδεκάδα του δευτέρου ημιχρόνου, μάλιστα, κατάφερε να ξεπεράσει εκείνη του πρώτου, κάνοντας το 13-0 με τον Γερεμέγεφ και το 14-0 με Σουηδό ξανά, άρα το επιμέρους σκορ έφτασε στο, 8-0.

Αυτό ήταν και το μοναδικό νόημα στην επανάληψη, καθώς ο αντίπαλος προσφέρθηκε μόνο για μια προπόνηση.