Ο Ολυμπιακός με λάθη στην άμυνα έμεινε στο 2-2 με την Αλ Καντισίγια

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΣΤΟ ΣΙΕΝΤΑΜ ΤΗΣ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ / 12η ΗΜΕΡΑ / ΦΙΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ / ΟΣΦΠ - ΑΛ ΚΑΝΤΣΙΑ. (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

26.07.2024
20:42
Τελευταία ενημέρωση: 27/07/2024 • 11:03
Ο Ολυμπιακός έδωσε καλό τεστ

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο του φιλικό προετοιμασίας αναδείχθηκε ισόπαλος με 2-2 κόντρα στην Αλ Καντισίγια, με τον Τσικίνιο να χρίζεται σκόρερ από τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι στο 88′ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα για να αποφύγουν την ήττα με το αυτογκόλ του Λαζάμι.

Οι “ερυθρόλευκοι” δέχθηκαν δύο τέρματα από αδράνεια της άμυνας. Στην πρώτη περίπτωση ήταν ο Άμπι που δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά την μπάλα, δίνοντας την ευκαιρία στον Κινιόνες να ισοφαρίσει με ένα καταπληκτικό γυριστό σε 1-1, ενώ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η λάθος εκτίμηση του Ορτέγκα έβγαλε σε θέση βολής τον Ομπαπεγιάνγκ που δεν αστόχησε για το 2-1.

Αυτό που κρατάνε οι Πειραιώτες είναι το πρέσινγκ και την καλή κυκλοφορία μπάλας στην επιθετική ανάπτυξη, ενώ το μεσημέρι του Σαββάτου (27/07, 16:30) θα δώσουν το τέταρτο φιλικό τους με αντίπαλο τη Ναϊμέγκεν.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα, με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του, ελέγχοντας τον ρυθμό. Ωστόσο, η Αλ Καντισίγια ήταν αυτή που είχε τις δύο πρώτες ευκαιρίες στο ματς, με τον Αλσαμάτ να τσεκάρει τα αντανακλαστικά του Μπότη, ενώ το σουτ του Κινιόνες στο 13′ πέρασε διαγώνια από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα.

Στη συνέχεια οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν την άμυνα της ομάδας του Μίτσελ και κατάφεραν να φτάσουν σε φάσεις με πρώτη το σουτ του Ντόη έξω από την περιοχή, αλλά και δύο λεπτά αργότερα στο 1-0. Σκόρερ χρίστηκε ο Τσικίνιο με κεφαλιά, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική σέντρα του Ορτέγκα, που πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και βρήκε στη μικρή περιοχή τον Πορτογάλο χαφ.

Οι Σααουδάραβες συνέχισαν να προσπαθούν να τιμωρήσουν την άμυνα του Ολυμπιακού, που βρισκόταν σε πολλές περιπτώσεις στη μεσαία γραμμή, με μεγάλες μπαλιές στην πλάτη της, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο Καστέλς αποσόβησε το 2-0, αποκρούοντας το δυνατό σουτ του Μασούρα από την καρδιά της μικρής περιοχής, για να έρθει η ισοφάριση από τον Κινιόνες. Ο Άμπι σε δύο προσπάθειές του δεν μπόρεσε να απομακρύνει επιτυχημένα την μπάλα, αυτή έφτασε με τη βοήθεια του Ομπαμεγιάνγκ με ύψος στο Μεξικανό φορ, ο οποίος από τα όρια της μεγάλης περιοχής έπιασε ένα γυριστό και κεραυνοβόλησε τον Μπότη στο 35′. Ο Ολυμπιακός έχασε μοναδική ευκαιρία να πάει με το υπέρ του 2-1 στα αποδυτήρια, καθώς στο 44′ ο Μασούρας βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Αλ Καντισίγια, ο αρχηγός των Πειραιωτών είδε τον Καστέλς εκτός τέρματος, προσπάθησε να τον κρεμάσει, αλλά η μπάλα έσκασε μπροστά από την εστία και πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βέλγου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος παρατάχθηκε με μία μόλις αλλαγή, αυτή του Πασχαλάκη στη θέση του Μπότη, αφού η Αλ Καντισίγια πήρε προβάδισμα στο ματς με σκόρερ τον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ.

Ο επιθετικός της ομάδας από τη Σαουδική Αραβαία εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Ορτέγκα, πρόλαβε την έξοδο του Πασχαλάκη και έκανε με πλασέ το 2-1.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ολυμπιακός με όμορφη και ψύχραιμη επιθετική ανάπτυξη προσπάθησε να βρει τις στιγμές μου, όμως το σουτ του Τσικίνιο και η κεφαλιά του Μπιέλ ήταν ακίνδυνες, ενώ τη μόνη στιγμή που ο Καστέλς εκτέθηκε, η άμυνα της Αλ Καντσίγια ήταν εκεί για να μην επιτρέψει στον Τσικίνιο να κάνει το 2-2. Πολλές οι αλλαγές στο ματς μετά το 60′, με συνέπεια οι δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό. Αυτός, όμως, που έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού είναι ο Ολυμπιακός. Δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, οι Πειραιώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2. Ο Ροντινέι επιχείρησε τη σέντρα-σουτ, ο αμυντικός της Αλ Καντισίγια, Λαζάμι, δεν μπόρεσε να απομακρύνει, με αποτέλεσμα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Μπότης (Πασχαλάκης 46′), Κοστίνια (Ροντινέι), Ρέτσος, Άμπι, Ορτέγκα (Απστολόπουλος 75′), Ντόη (Μπακούλας), Τσικίνιο, Μουζακίτης, Μασούρας (Παπακανέλλος 64′), Μπιέλ, Κωστούλας (Μαρτίνς 64′)

Η ενδεκάδα της Αλ Καντισίγια: Καστέλς, Λαγιάμι, Χακ, Αμπού Αλσαμάτ, Χασούν, Καρίλο, Κασέμ, Αλκατάνι, Κουινόνες και Ομπαμεγιάνγκ