21:53
16/09/2024

21:53
16/09/2024

Masters Ρώμης: Δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς – Έχασε στον τελικό (2-0) από τον Τζόκοβιτς

Στέφανος Τσιτσιπάς

15.05.2022
18:52
Τελευταία ενημέρωση: 15/05/2022 • 22:38
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε στον τελικό της Ρώμης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να κατακτήσει το Masters της Ρώμης καθώς ηττήθηκε με 2-0 σετ από τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό.

Είχε τις ευκαιρίες του στο δεύτερο σετ ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, όμως τελικά «παραδόθηκε» με 6-0, 7-6(5) σε 96 λεπτά και πάει… με άδεια χέρια στο Roland Garros. Αυτό το 14-3, πάντως, φέτος στο χώμα, του δίνει αυτοπεποίθηση και ελπίδες για κάτι καλό στο Παρίσι!

Το ματς

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε πολύ άσχημα τον αγώνα και έχασε το πρώτο σετ χωρίς να πάρει γκέιμ και… ανάσα, όμως βρήκε τα χτυπήματά του στο δεύτερο και είναι κρίμα που δεν κατάφερε να στείλει το ματς σε τρίτο σετ. Ήταν αυτός που πέτυχε πρώτος μπρέικ και είχε ευκαιρία να περάσει μπροστά με 5-1, όμως όχι μόνο δεν κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του, αλλά δέχτηκε και το μπρέικ όταν σέρβιρε για την ισοφάριση.

Και αφού ο Νόλε μπόρεσε να μείνει όρθιος παρά την πτώση στην απόδοσή του, έγινε ξανά το μεγάλο φαβορί για τη νίκη, κάτι που επιβεβαίωσε με την εικόνα του στο τάι μπρέικ.