05/05/2024

01:11
05/05/2024

Λίβερπουλ και Μπάγερν Μονάχου σήκωσαν τις πρώτες κούπες της σεζόν (βίντεο)

Το 16ο τρόπαιο του Community Shield κατέκτησε η Λίβερπουλ / Φωτογραφία: Instagram

31.07.2022
07:55
Τελευταία ενημέρωση: 14/10/2022 • 14:55
Κυριάρχησαν Λίβερπουλ και Μπάγερν Μονάχου το βράδυ του Σαββάτου (30/7)

Recently updated on October 14th, 2022 at 02:55 pm

Το 16ο τρόπαιο του Community Shield (ή Charity Shield, όπως ονομαζόταν παλιότερα η διοργάνωση) κατέκτησε η Λίβερπουλ, θριαμβεύοντας επί της Μάντσεστερ Σίτι με 3-1 στο “King Power” του Λέστερ, στην 100ή «έκδοση» της διοργάνωσης, και ξεκίνησε με το… δεξί τη σεζόν, στέλνοντας από νωρίς «μήνυμα» στη μεγάλη αντίπαλό της.

Οι Αλεξάντερ-Άρνολντ, Σαλάχ (με πέναλτι) και Νούνιες σημείωσαν τα γκολ της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ, ο Άλβαρεζ ισοφάρισε προσωρινά για τη Σίτι.

Οι “reds” ξεκίνησαν τον αγώνα στα «κόκκινα» και μόλις στο 4’ ο Σαλάχ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε από καλή θέση, στην εξωτερική πλευρά της εστίας της Μάντσεστερ Σίτι.
Στο 21’ ο Αιγύπτιος άσος «έσπασε» στην μπάλα στον Αλεξάντερ-Άρνολντ ο οποίος σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει λίγο και στο κεφάλι του Άκε, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0 των “reds”.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Liverpool Football Club (@liverpoolfc)

Στο 25’ ο Ντε Μπρόινε μπήκε από τα δεξιά, έκανε την ενέργεια, αλλά το σουτ του έφυγε έξω, με τη Σίτι να επιμένει και να χάνει διπλή ευκαιρία με τον Χάαλαντ στο 34’. Το πλασέ του Νορβηγού αποκρούστηκε από τον Άντριαν, ενώ στην εξέλιξη της φάσης από σέντρα του Γκρίλις έπιασε «αέρα» στο γυριστό που επιχείρησε με «φάτσα» το τέρμα…

Στο 40’ Ο Μαχρέζ μπήκε από τα δεξιά, έκανε το πλασέ με το αριστερό αλλά και πάλι ο Άντριαν ήταν εκεί και απομάκρυνε τη μπάλα. Ο γκολκίπερ της Λίβερπουλ «νίκησε» τον Αλγερινό επιθετικό και στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους, ενώ στο  64’ ο Νούνιες βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Έντερσον (έπειτα από ασίστ του Χέντερσον), όμως ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ «νίκησε» τον Ουρουγουανό επιθετικό, αποκρούοντας με το… κεφάλι!

Η Σίτι έφτασε στην ισοφάριση στο 70’. Ο Άντριαν «νίκησε» από κοντά τον Φόντεν, όμως ο Άλβαρεζ που… καιροφυλαχτούσε έκανε το 1-1, με το τέρμα του να κατακυρώνεται δύο λεπτά αργότερα, έπειτα από τον σχετικό έλεγχο στο VAR.

Η Λίβερπουλ αντέδρασε άμεσα και στο 83’ κέρδισε πέναλτι, όταν από την κεφαλιά του Νούνιες μέσα απ’ τη μικρή περιοχή, ο Άκε έδιωξε με το χέρι. Ο διαιτητής Πόουσον τσέκαρε τη φάση στο βίντεο κι έδειξε την «εσχάτη των ποινών» με τον Σαλάχ να ευστοχεί απ’ τα έντεκα μέτρα, κάνοντας το 2-1 για τη Λίβερπουλ.

Το… κερασάκι στην τούρτα της νίκης της Λίβερπουλ έβαλε ο Νούνιες με κεφαλιά-ψαράκι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από ασίστ του Ρόμπερτσον με το κεφάλι. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χάαλαντ απ’ τα τρία μέτρα… κατάφερε να στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι κι άουτ, με τον Αντριάν εξουδετερωμένο.

Διαιτητής: Κρεγκ Πόουσον
Κίτρινες: Άκε, Ντίας – Νούνιες

Οι συνθέσεις των ομάδων

Λίβερπουλ

(Γιούργκεν Κλοπ): Άντριαν, Αλεξάντερ-Άρνολντ (74’ Μίλνερ), Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (73’ Έλιοτ), Τιάγκο (85’ Κεϊτά), Ντίαζ (90’ Καρβάλιο), Σαλάχ (90’+6 Τζόουνς), Φιρμίνο (59’ Νούνιες).

Μάντσεστερ Σίτι

(Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Άκε, Κανσέλο, Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Ντε Μπρόινε (73’ Γκιντογκάν), Μαχρέζ (58’ Άλβαρεζ), Γκρίλις (58’ Φόντεν), Χάαλαντ.

Κυρίαρχος ξανά η Μπάγερν στη Γερμανία

Η απόλυτη κυριαρχία της Μπάγερν Μονάχου στο γερμανικό ποδόσφαιρο την τελευταία δεκαετία, επιβεβαιώθηκε και στον τελικό του Super Cup, με τους Βαυαρούς να επικρατούν της Λειψίας με 5-3 στη «Red Bull Arena», σε έναν χορταστικό τελικό, που θα μπορούσαν να έχουν… καθαρίσει πολύ πιο εύκολα.

Η Μπάγερν κατέκτησε το Σούπερ Καπ Γερμανίας
Η Μπάγερν κατέκτησε το Σούπερ Καπ Γερμανίας / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Στο πρώτο «μεγάλο» παιχνίδι της στη μετά-Λεβαντόφσκι εποχή, η βαυαρική ομάδα (που έφτασε τις 10 κατακτήσεις Super Cup, εκ των οποίων οι τρεις σερί), ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο παίρνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων με τα γκολ των Μουσιάλα (14’), Μανέ (31’, πρώτο επίσημο με τη φανέλα της Μπάγερν) και Παβάρ (45’).

Η Λειψία δεν παράτησε τη… μάχη, μείωσε στο 60’ με τον Χάλστενμπεργκ και μολονότι ο Γκνάμπρι στο 66’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1, οι «ταύροι» συνέχισαν να πιέζουν και μείωσαν τη διαφορά στο… γκολ, χάρις στα τέρματα των Ενκουκού (77’, πέναλτι) και Όλμο (89’).

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Λειψία έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν στο γύρισμα του Όλμο δεν βρέθηκε κανείς συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας για να την… σπρώξει στα δίκτυα.

Για να έρθει στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σανέ με εξαιρετική ατομική ενέργεια και πλασέ και να διαμορφώσει το τελικό 5-3 υπέρ της Μπάγερν.