15:08
27/06/2024
Search

NEWSLETTER

Euro 2024: «Ζωντανή» για πρόκριση η Ουκρανία, κέρδισε με ανατροπή (1-2) τη Σλοβακία! (βίντεο)

Στιγμιότυπο από το Σλοβακία-Ουκρανία / Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ

21.06.2024
17:54
Τελευταία ενημέρωση: 22/06/2024 • 20:08
Η Ουκρανία νίκησε τη Σλοβακία

Recently updated on June 22nd, 2024 at 08:08 pm

Ο αγώνας με την Σλοβακία ήταν δίχως αύριο για την Ουκρανία μετά την ήττα της πρεμιέρας από τους Ρουμάνους και η Ιστορία φάνηκε να επαναλαμβάνεται στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού στην «Ντίσελντορφ Αρένα», για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Οι Σλοβάκοι προηγήθηκαν 1-0 απέναντι σε έναν άτολμο και χωρίς ιδέες αντίπαλο, αλλά το τελευταίο σφύριγμα του Μάικλ Όλιβερ βρήκε τους παίκτες του Ρεμπρόφ να πανηγυρίζουν μια πολύ μεγάλη νίκη με 2-1, που τους βάζει για τα καλά στη διεκδίκηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Οι Ουκρανοί πέτυχαν τα πρώτα γκολ τους στη διοργάνωση και συνέλεξαν τους πρώτους βαθμούς, ενώ οι Σλοβάκοι έμειναν με τη νίκη επί του Βελγίου και το καλό πρώτο ημίχρονο…

Οι Σλοβάκοι κυριάρχησαν στα πρώτα 25 λεπτά και μετουσίωσαν την ανωτερότητά τους σε γκολ στο 17ο λεπτό, σε μια φάση με μεγάλη διάρκεια.

Αρχικά ο Χάντσκο προσπάθησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να νικήσει τον Τρούμπιν, εκείνος έπεσε στη δεξιά γωνία και απέκρουσε, αλλά λίγο αργότερα και στην εξέλιξη της φάσης μετά τη σέντρα από αριστερά του Χάρασλιν ο Σραντς βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.

Το γκολ αφύπνισε τους Ουκρανούς, που μετά την ήττα από τη Ρουμανία στην πρεμιέρα (0-3) δεν είχαν περιθώριο και δεύτερης, εφόσον δεν ήθελαν να αποχωρήσουν πρόωρα από τη διοργάνωση. Έτσι, στο 34΄ ο Τίμτσουκ έκανε συρτό διαγώνιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Ντουμπράβκα, με τον τερματοφύλακα των Σλοβάκων να αποκρούει στο 39΄ το πλασέ του Μούντρικ και να πράττει ομοίως στο 43΄, σε προσπάθεια του Ζιντσένκο.

Ένα λεπτό αργότερα η Σλοβακία βγήκε στην αντεπίθεση, ο Χάρασλιν σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και Τρούμπιν απέκρουσε στην αριστερή γωνία του, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους.

Εκ διαμέτρου αντίθετα εξελίχθηκε ο αγώνας στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ουκρανία πίεσε τους Σλοβάκους που επέλεξαν να οπισθοχωρήσουν, τους έκλεισε στο μισό γήπεδο και όχι απλώς ισοφάρισε αλλά έφτασε και στην ανατροπή.

Στο 54΄ οι παίκτες του Ρεμπρόφ κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα, ο Ζιντσένκο την γύρισε στο ύψος του πέναλτι και ο Σαπαρένκο νίκησε τον Ντουμπράβκα με έξοχο αριστερό πλασέ.

Με τους «Κίτρινους» να κυριαρχούν πλέον στην «Ντίσελντορφ Αρένα» το δεύτερο γκολ ήταν απλώς θέμα χρόνου και σημειώθηκε στο 80΄, όταν από σέντρα του Σαπαρένκο ο Γιάρεμτσουκ κατέβασε με το δεξί πόδι και πλάσαρε άψογα για το 2-1, που δίνει προβάδισμα πρόκρισης στους Ουκρανούς.

Σλοβακία-Ουκρανία: 1-2

Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία)

Κίτρινες: Γιάρεμτσουκ

Οι συνθέσεις:

Σλοβακία (Φραντέσκο Καλτσόνα): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο (67΄ Όμπερτ), Κούκτσκα, Ντούντα (60΄ Μπένες), Λομπότκα, Σραντς (86΄ Σάουερ), Χάρασλιν (67΄ Σουσλόφ), Μπόζενικ (60΄ Στρέλετς)

Ουκρανία (Σεργκέι Ρεμπρόφ): Τρούμπιν, Τίμτσουκ, Ζαμπάρνι, Ματβιένκο, Ζιντσένκο, Σαπαρένκο, Σουντάκοβ, Μπράζκο (85΄ Σίντορτσουκ), Γιαρμολένκο (67΄ Ζούμπκοφ), Μούντρικ (85΄ Μαλινόβσκι), Ντόβμπικ (67΄ Γιάρεμτσουκ)