13:05
29/06/2024

13:05
29/06/2024

Euro 2024: Σλοβακία και Ρουμανία βολεύτηκαν (1-1) και πέρασαν μαζί στην επόμενη φάση!

Φάση από το Σλοβακία-Ρουμανία για το Euro 2024 / Φωτογραφία: ΑΠΕ

26.06.2024
20:54
Τελευταία ενημέρωση: 27/06/2024 • 20:00
Και οι δυο ομάδες στην επόμενη φάση του Euro 2024

Οι προβλέψεις επιβεβαιώθηκαν. Σλοβακία και Γερμανία έφαγαν… μπισκότο πρόκρισης, μένοντας στο βολικό και για τους δύο 1-1 με αποτέλεσμα να προκριθούν παρέα στη φάση των «16» του Euro 2024.

Στους 4 βαθμούς και οι τέσσερις ομάδες του ομίλου, με την Ουκρανία να μένει εκτός και το Βέλγιο να τερματίζει δεύτερο. Βατός αντίπαλος για τους πρωτοπόρους Ρουμάνους, αφού στα νοκ-άουτ θα κοντραριστούν με την «πράσινη» Σλοβενία, ενώ η Σλοβακία πέφτει πάνω στην Ισπανία σε ένα πολύ δύσκολο ματσάρισμα.

Οι Σλοβάκοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ντούντα στο 24ο λεπτό. Ο Κούτσκα με υπέροχη σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον μέσο της Ελάς Βερόνα που με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 35ο λεπτό η Ρουμανία κέρδισε πέναλτι. Ο Χάντσκο σταμάτησε αντικανονικά τον Χάτζι και ο VAR που εξέτασε τη φάση είπε ότι το μαρκάρισμα έγινε εντός περιοχής. Ο Ραζβάν Μάριν ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Ντουμπράβκα που έπεσε στη λάθος γωνία.

Στο δεύτερο μέρος υπήρξε γρήγορος ρυθμός μέχρι και το 70ο λεπτό, με τους Σλοβάκους να έχουν τις περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρουν, ωστόσο ο Νίτσα επενέβη όπου χρειάστηκε και κράτησε το 1-1.