12:52
28/06/2024

12:52
28/06/2024

Euro 2024: Η Γερμανία έσωσε στις καθυστερήσεις (1-1) την πρωτιά κόντρα στην Ελβετία

Φάση από το Ελβετία-Γερμανία για το Euro 2024 / Φωτογραφία: ΑΠΕ

23.06.2024
23:52
Τελευταία ενημέρωση: 24/06/2024 • 11:25
Στην επόμενη φάση του Euro 2024 ως πρώτη η Ελβετία

Η Γερμανία είναι οριστικά πρώτη στον όμιλο. Οι Γερμανοί ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τους Ελβετούς, οι οποίοι προκρίθηκαν στους 16 ως δεύτερη, για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Euro 2024.

Λυτρωτής για την Μάνσαφτ ήταν ο Νίκλας Φίλκρουγκ, ο οποίος πέτυχε το σημαντικό γκολ στο 90+2′. Οι Ελβετοί είχαν προηγηθεί με τον Εντόι στο 28′.

Κάπως έτσι, η Γερμανία θα αντιμετωπίσει τον δεύτερο του τρίτου ομίλου, ενώ η Ελβετία από την πλευρά της θα κοντραριστεί με τον δεύτερο του δευτέρου ομίλου.

Το ματς

Σε τρία μέρη χωρίζεται το πρώτο ημίχρονο. Η Γερμανία μπήκε πιο καλά, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κυκλοφορία της μπάλας, δίχως να νιώθει πίεση μέχρι το 1-0. Στο 2’ απείλησε, με τον Γκιντογκάν να χώνεται ανάμεσα σε δύο αντιπάλους, αλλά ο Σαρ τον έκοψε πριν εκτελέσει και παραχώρησε κόρνερ, που έφερε την κεφαλιά του Χάβερτζ, αλλά ο Ζόμερ ήταν σε ετοιμότητα. Ο επιθετικός της Άρσεναλ φώναξε λίγο μετά για πέναλτι.

Στο 17’ η Γερμανία πανηγύρισε γκολ με μακρινό σουτ του Άντριχ, το οποίο αιφνιδίασε τον Ζόμερ, αλλά εν τέλει παρέμεινε το 0-0. Αφού είχε προηγηθεί φάουλ του Μουσιάλα στον Έμπισερ.

Σε ένα σημείο στο οποίο δεν… μύριζε γκολ από πλευράς της, η Ελβετία έκανε το 1-0. Ο Ρίντερ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Εντόι την προβολή, προλαβαίνοντας την έξοδο του Νόιερ, με αποτέλεσμα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 28’. Σε μία οριακή φάση, αλλά ήταν καλυμμένος. Από εκεί και μετά μεταμορφώθηκε επιθετικά η ομάδα του Γιακίν που έψαξε στα καπάκια το 2-0. Δύο λεπτά, ο Τσάκα με κάθετη πίσω από τη σέντρα βρήκε τον Εντόι, ο οποίος ξέφυγε του Ρίντιγκερ και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Η Γερμανία δεν υπήρχε σε αυτό το διάστημα, αλλά σταδιακά ανέκαμψε, έφερε την κατοχή της μπάλας στο 61%-39% υπέρ της και βρήκε τις φάσεις για να ισοφαρίσει, δίχως να πετύχει τον στόχο της. Στο 41’, ο Κρόος σέντρα από τα αριστερά, ο Ρίντιγκερ έκανε σκαστή κεφαλιά από καλή θέση, αλλά υπό πίεση και αστόχησε. Αμέσως μετά σπατάλησε νέα ευκαιρία. Ο Μουσιάλα ξεδίπλωσε την κόντρα της «μανσάφτ» και μοίρασε στον Χάβερτς που από εξαιρετική θέση έκανε κακό σουτ, στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

Η Γερμανία μπήκε στο δεύτερο μέρος με διάθεση να βρει απάντηση στο γκολ του Εντόι. Στο 51′ ο έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Μουσιάλα, εκείνος σούταρε εκτός περιοχής, ο Ζόμερ απέκρουσε, ο Γκιντογκάν πήρε το ριμπάουντ, όμως ήταν άστοχος. Στη συνέχεια η Μάνσαφτ είχε κάποιες μη απειλητικές τελικές, με τον Νάγκελσμαν από την πλευρά του να προσπαθεί να διορθώσει την κατάσταση.

Οι Γερμανοί συνέχιζαν να πιέζουν. Στο 82′ ο Kρόος από δύσκολη γωνία εκτέλεσε απευθείας φάουλ ο Ζόμερ έδιωξε, ο Σανέ πήρε το ριμπάουντ, έκανε το σουτ, όμως αστόχησε. Τρία λεπτά αργότερα από ευνοϊκή θέση στην περιοχή, ο Χάβερτς δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Λίγο νωρίτερα, ο Βάργκας κατάφερε να βρει δίχτυα, όμως το γκολ του δεν μέτρησε, καθώς ήταν εκτεθειμένος. Εν τέλει, η Γερμανία, λίγο πριν από το φινάλε μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Ράουμ έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, ο Νίκλας Φίλκρουγκ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.