02:23
08/09/2024
Search

NEWSLETTER

Euro 2024: Η Αγγλία λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις, κέρδισε (2-1) την Ολλανδία και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό της Κυριακής! (βίντεο)

Στον τελικό του Euro 2024 η Αγγλία / Φωτογραφία: ΑΠΕ

10.07.2024
23:54
Τελευταία ενημέρωση: 12/07/2024 • 21:58
Στον τελικό του Euro 2024 η Αγγλία

Recently updated on July 12th, 2024 at 09:58 pm

Η Αγγλία βρέθηκε ξανά με την πλάτη στον τοίχο, όμως αντέδρασε και πάλι, «λυγίζοντας» με ανατροπή και γκολάρα του Γουότκινς στο 90′ την Ολλανδία (2-1) για να κλείσει ραντεβού με την Ισπανία στον τελικό του Euro 2024 και να κρατήσει ζωντανό το όνειρο του «It’s Coming Home».

Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ στην καλύτερη βραδιά της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, έμεινε ξανά (για τρίτο σερί ματς!) πίσω στο σκορ, όμως βρήκε τη δύναμη να αντιδράσει και… βρυχήθηκε με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο. Χάρη στο πανέμορφο τέρμα του Γουότκινς στο 90′ η Αγγλία επικράτησε με ανατροπή της αξιόμαχης Ολλανδίας (2-1) και έκλεισε ραντεβού με την Ισπανία στον μεγάλο τελικό του EURO 2024.

Το ματς

Ο δεύτερος ημιτελικός του Euro 2024 άρχισε με τους καλύτερους δυνατούς οιωνούς για την Ολλανδία αφού στην πρώτη της τελική, όχι μόνο βρήκε εστία αλλά ξετίναξε και τα αντίπαλα δίχτυα. Απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Τσάβι Σίμονς, καθώς πίεσε και έκλεψε τη μπάλα από τον Ράις, για να εφορμήσει κατόπιν προς την περιοχή της Αγγλίας και να τη στείλει συστημένη στο δεξί παράθυρο του Πίκφορντ.

Παρά το μεγάλο σοκ η Αγγλία βρήκε άμεσα την αυτοκυριαρχία της και μέσα σε λίγη ώρα επέβαλε πλήρως το δικό της ρυθμό ασκώντας ασφυκτική πίεση στους οράνιε. Στο 13ο λεπτό ο Φερμπρούχεν αναγκάστηκε να εκτιναχτεί στη δεξιά γωνία του για να διώξει το μακρινό σουτ του Κέιν ενώ ένα λεπτό αργότερα άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για την ισοφάριση των τριών λιονταριών.

Και αυτό γιατί ο Κέιν έστειλε μεν τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με σουτ του εντός περιοχής στο 14′, αλλά ο Τσβάιερ είδε τη φάση στο μόνιτορ μετά από παρότρυνση του VAR και έδειξε την άσπρη βούλα για αντικανονικό μαρκάρισμα του Ντάμφρις στον φορ της Μπάγερν, με τον Κέιν να ευστοχεί στο πέναλτι στο 18′ και να γράφει το 1-1 (πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Euro στα νοκ-άουτ ματς, με 6 γκολ).

Η λύτρωση για τους Άγγλους ήρθε στο 90ο λεπτό με τον Γουότκινς να σκοράρει και να στέλνει την Αγγλία στον μεγάλο τελικό!

Αγγλία-Ολλανδία 2-1

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Άκε, Σχάουτεν, Σίμονς, Ρέιντερς, Μάλεν (46′ Βέχορστ), Ντεπάι (35′ Φέρμαν), Χάκπο
ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκέι, Σακά, Μέινου, Ράις, Τρίπιερ (46′ Σο), Φόντεν (81′ Πάλμερ), Κέιν (81′ Γουότκινς), Μπέλιγχαμ