Conference League: Ο Παυλίδης έστειλε την Αλκμααρ στους «8» και την Λάτσιο… σπίτι της

17.03.2023
00:07
Τελευταία ενημέρωση: 17/03/2023 • 0:34
Ο Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε για την Αλκμάαρ το γκολ της νίκης και της πρόκρισης

Η Άλκμααρ επικράτησε 2-1 της Λάτσιο και με υπογραφή που έβαλε ο Βαγγέλης Παυλίδης πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Conference League.

Η Άλκμααρ του Παυλίδη και του Χατζηδιάκου συνεχίζει το ευρωπαϊκό της ταξίδι. Η ολλανδική ομάδα επικράτησε 2-1 της Λάτσιο και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 2-1 στο πρώτο ματς πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Conference League. Στο 21ο λεπτό ο Φελίπε Άντερσον άνοιξε το σκορ και ισοφάρισε το πρώτο παιχνίδι για τη Λάτσιο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και πήραν προβάδισμα πρόκρισης χάρη σε ένα υπέροχο γκολ του Γέσπερ Κάρλσον. Η Άλκμααρ κλείδωσε την πρόκριση με ελληνική υπογραφή. Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος γύρισε από τα αριστερά στον Βαγγέλη Παυλίδη, ο οποίος με ένα υπέροχο τελείωμα έγραψε το 2-1.

Από την… κόλαση στον «παράδεισο» της πρόκρισης στους «8» του Europa Conference League βρέθηκε η Βασιλεία, η οποία επικράτησε της Σλόβαν Μπρατισλάβας με 4-1 στα πέναλτι (2-2 κανονική διάρκεια και παράταση), έχοντας ως «ήρωα» τον γκολκίπερ της Μάρβιν Χιτζ.

Οι Σλοβάκοι πήραν τεράστιο προβάδισμα (μετά το 2-2 στον πρώτο αγώνα) δύο τερμάτων πριν φτάσει ο αγώνας στο 20λεπτο, χάρις στα γκολ των Αμπουμπακάρι (11′) και Κούτσκα (17′). Οι Ελβετοί δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν με τον Καλαφιόρι λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφεραν να οδηγήσουν τον αγώνα στην παράταση, με το… buzzer-beater γκολ του Αμντούνι στο 90’+3′.

Στο έξτρα 30λεπτο δεν άλλαξε κάτι, παρά την πίεση της Βασιλείας κι ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Ο προπονητής της Σλόβαν, Βλάντιμιρ Βάις άλλαξε στο 120′ τερματοφύλακα, περνώντας στο γήπεδο τον Τρνόφσκι στη θέση του Χόβαν, όμως ο πρωταγωνιστής στη «ρώσικη ρουλέτα» ήταν ο… απέναντι γκολκίπερ, Μάρβιν Χιτζ, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι (Ντιούφ, Μπαρσεγκιάν) και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

• Άντερλεχτ

* Η κλήρωση των προημιτελικών, ημιτελικών και τελικού θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή στις 15:00 στα γραφεία της UEFA στη Νιόν.