03:01
08/09/2024
Search

NEWSLETTER

Champions League: Στον τελικό η Λίβερπουλ, μεγάλη ανατροπή (2-3) στην έδρα της Βιγιαρεάλ

epa09925204 Liverpool's Fabinho (R) celebrates with teammate Mohamed Salah after scoring the 2-1 goal during the UEFA Champions League semifinal, second leg soccer match between Villarreal CF and Liverpool FC in Villarreal, Spain, 03 May 2022. EPA/Biel Alino

03.05.2022
23:50
Τελευταία ενημέρωση: 04/05/2022 • 9:18
Η Λίβερπουλ προκρίθηκε στον τελικό του Champions League

Στον τελικό του Champions League βρίσκεται η Λίβερπουλ, η οποία διπλασίασε τις νίκες της απέναντι στην Βιγιαρεάλ καθώς επικράτησε με ανατροπή 3-2 μέσα στην Ισπανία.

Η Βιγιαρεάλ παρότι είχε ηττηθεί με 2-0 στο Ανφιλντ προσπάθησε να κάνει την μεγάλη έκπληξη, προηγούμενη με 2-0 στο ημίχρονο αλλά η ποιότητα της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Αγγλων, οι οποίοι έκαναν την ολική ανατροπή και πήραν τη νίκη με 3-2.

Πλέον, στον τελικό της 28ης Μαΐου, η Λίβερπουλ θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού της Ρεάλ Μαδρίτης με την Μάντσεστερ Σίτι.

Ο ημιτελικός του Champions League

Η Βιγιαρεάλ ήταν αποφασισμένη να διεκδικήσει όλες τις πιθανότητες που έχει για να κάνει την ανατροπή και μόλις στο 3ο λεπτό ευτύχησε να προηγηθεί με τον Ντία.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η ομάδα του Ουνάι Εμερι δεν το έβαλε κάτω και πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο βρήκε και δεύτερο γκολ, αυτήν την φορά με τον Κοκλέν στο 41ο λεπτό για το 2-0, σκορ με το οποίο ισοφάρισε την διαφορά από το πρώτο παιχνίδι.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν πανικοβλήθηκε, παρουσιάστηκε συγκεντρωμένη στο δεύτερο 45λεπτο και η ποιότητά της απέδωσε καρπούς. Στο 62ο λεπτό ο Φαμπίνιο σκόραρε για το 2-1, σκορ που έδινε την πρόκριση στην Λίβερπουλ ακόμα και σε περίπτωση ήττας.

Ομως, οι Αγγλοι δεν έμειναν σε αυτό και στο 67ο λεπτό ο Λουίς Ντίαζ ισοφάρισε σε 2-2, κάνοντας πλέον πολύ πιο εύκολο το έργο για την Λίβερπουλ. Επτά λεπτά αργότερα, στο 74ο λεπτό, ο Σαντιό Μανέ έκανε το 2-3 για την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα για την μεγάλη πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Η Βιγιαρεάλ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς στο 86ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Καπού.