Euroleague: Την πάτησε ο Παναθηναϊκός, ήττα (84-80) από την Παρί στη Γαλλία

15.10.2024
23:40
Τελευταία ενημέρωση: 15/10/2024 • 23:59
Ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός

Τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ του δευτέρου ημιχρόνου, αποτελέσαν «πληγή» για την ΚΑΕ Παναθηναϊκός στο Παρίσι, εκεί όπου υπέστη την πρώτη εφετινή ήττα του στη Euroleague.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 84-80 από την «σταχτοπούτα» Παρί, για την 3η αγωνιστική, με τους Γάλλους να καταγράφουν την πρώτη νίκη της Ιστορίας τους στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση και μάλιστα απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης.

Ο αγώνας

Πολλά τα λάθη του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Κέντρικ Ναν ήταν εκτός κλίματος έχοντας υποπέσει σε τρία γρήγορα λάθη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Παρί. Αν και ο Τι Τζέι Σορτςείχε προβλήματα απέναντι στην άμυνα της ελληνικής ομάδας, εκείνος που φρόντισε να τα λύσει ήταν ο Ναντίρ Χίφι ο οποίος έκανε και τη μεγαλύτερη ζημιά στους «πράσινους» με αποτέλεσμα να οδηγήσει την Παρί σε σερί 7-0 και να μετατρέψει το 7-9 του πενταλέπτου σε 14-9 στα 03:23 πριν από την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Αν μη τι άλλο είχε πάρει το μομέντουμ του αγώνα βάζοντας δύσκολα στους πρωταθλητές Ευρώπης. Το δεκάλεπτο μπορεί να έκλεισε στο 21-19 για λογαριασμό των γηπεδούχων ωστόσο οι «πράσινοι» είχαν υποπέσει ήδη σε έξι λάθη στο σύνολο. Τα 3/5 τρίποντα ήταν «ανάσες» για να μην «ανοίξει» περισσότερο η «ψαλίδα» της διαφοράς, με τον Λορέντζο Μπράουν να δίνει λύσεις και να σκοράρει 7 πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο της α’ περιόδου.

Χειρότερα έγιναν τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό στην 2η περίοδο καθώς οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 16-6 επιμέρους σκορ στέλνοντας για πρώτη φορά τον δείκτη του σκορ σε διψήφιο νούμερο και δη στο +14 (39-25 στο 15′) έχοντας γεμίσει με πολλά προβλήματα το «τριφύλλι» και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έως εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός είχε 6/16 δίποντα και 6 λάθη ενώ η Παρί μετρούσε 10 ασίστ για 2 λάθη και εξαιρετικά ποσοστά με 11/16 δίποντα και συνολικά και 2/3 τρίποντα στην 2η περίοδο.

Ο Σορτς μοίραζε (5ασ.), ο Μάλκολμ είχε πάρει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα (3/4τρ.), ο Χίφι (12π.) συνέχιζε από εκεί που είχε σταματήσει και η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους (42-27). Το χειρότερο ήταν η κάκιστη άμυνα των «πρασίνων» έχοντας δεχθεί 42 πόντους σε λιγότερο από 17 αγωνιστικά λεπτά. Παρόλα αυτά ακολούθησε αντίδραση από την ελληνική ομάδα. Ο Λεσόρ πήρε περισσότερες προσπάθειες και θέλησε να «φορτώσει» τους ψηλούς της Παρί με φάουλ. Και σε μεγάλο βαθμό το κατάφερε.

Με επιμέρους σκορ 12-3 ο Παναθηναϊκός μείωσε τη διαφορά στους 6 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (45-39) και τον Κέντρικ Ναν να σημειώνει το πρώτο του καλάθι στο τέλος του ημιχρόνου, έχοντας συνολικά 1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 3 λάθη. Ο Λεσόρ ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» με 11 πόντους (3/4δίπ., 5/6β., 4ριμπ., 3ασ.) ενώ θετικός ήταν και ο Λορέντζο Μπράουν (9π.)

Στο πρώτο μισό του αγώνα η Παρί (Χίφι 12π., Μάλκολμ 10π., Σορτς 6π.-6ασ.) σούταρε με 12/19 δίποντα (!), 6/17 τρίποντα, 3/4 βολές, ενώ είχε επίσης 12-5 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 λάθη και 5 κλεψίματα. Αντίστοιχα ο Παναθηναϊκός είχε «γράψει» στο ημίχρονο 8/18 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 11/13 βολές, 13-4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 λάθη και 3 κλεψίματα.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε απόσταση τριπόντου (47-44 στο 31′) αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Και πάλι η Παρί ανάγκασε τους «πράσινους» σε πολλά και βιαστικά λάθη με αποτέλεσμα να βρεθεί εκ νέου στο +12 (62-50) στο 27′. Ένα διάστημα όπου η ομάδα του Αταμάν υπέστη και πάλι καθίζηση. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 69-59 παρουσιάζοντας εκ νέου κακό πρόσωπο. Μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Τούρκος προπονητής επέμεινε σε σχήμα με Ναν, Γκραντ, Παπαπέτρου, Χουάντσο και Λεσόρ.

Ο Ναν είχε κάποια επιθετικά ξεσπάσματα αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο από πέντε πόντους (73-68 στο 35′). Κάποιες κακές και βιαστικές επιλογές, κάποια χαμένα ριμπάουντ έδιναν τη δυνατότητα στη Παρί να ελέγχει το παιχνίδι. Παράλληλα πήρε θέση και ο εκνευρισμός στις τάξεις των «πρασίνων» για κάποια (μη) σφυρίγματα με αποτέλεσμα να χαθεί εντελώς η συγκέντρωση και το παιχνίδι να χαθεί για λογαριασμό του Παναθηναϊκού.

Αποτέλεσμα; Η Παρί να βρεθεί εκ νέου στο +12 (80-68) στο 38′ και κάπου εκεί να ολοκληρωθεί και… τυπικά το εφιαλτικό βράδυ για την ελληνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 45-39, 69-59, 84-80

Πηγή: gazzetta.gr