Super League: Έμεινε όρθια κόντρα στον Βόλο (1-1) η Athens Kallithea

Φάση από το Βόλος-Athens Kallithea για τη Super League / Φωτογραφία: EUROKINISSI

28.09.2024
18:55
Τελευταία ενημέρωση: 28/09/2024 • 19:11
Μοιρασιά στο ματς της Super League

Η Athens Kallithea έφτασε τις πέντε ισοπαλίες σε έξι παιχνίδια στη Super League χάρη στο 1-1 με τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό.

Η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 23′ με τον Τζιάνι και οι γηπεδούχοι (με τον Σάββα Πουρσαϊτίδη να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο) ισοφάρισαν με τον Μεντιέτα στο 37′.

Το ματς

Το πρώτο μέρος είχε ελάχιστες καλές φάσεις στις δύο εστίες. Βόλος και Athens Kallithea αναπτυσσόντουσαν ωραία ωστόσο στην τελική πάσα ή γέμισμα έκαναν τις λάθος επιλογές.

Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους τελική πήραν το κεφάλι στο σκορ στο 23′ με τον Τζιάνι, ενώ νωρίτερα στο 15′ το σουτ του Μεντιέτα σταμάτησε στα σώματα.

Ο μεσοεπιθετικός του Βόλου έφερε το ματς στα ίσια με το υπέροχο σουτ στο 37′ και ένα λεπτό μετά ο Φεράρι δεν μπόρεσε να ανησυχήσει τον Μπερναμπέ που μπλόκαρε εύκολα.

Στο δεύτερο μέρος ο Βόλος πίεσε ασφυχτικά για να βρει το νικητήριο γκολ με την Athens Kallithea να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Ο Μπερναμπέ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Μάσιμο Ντονάτι στο δεύτερο μέρος, καθώς πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις.

Αρχικά στο 47′ σταμάτησε τον Άλτμαν κάνοντας γρήγορη έξοδο και κόβοντας του οπτικό πεδίο, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Κόσζτα δεν κατάφερε να τον νικήσει με κοντινή προβολή.

Οι παίκτες του Σάββα Πουρσαϊτίδη προσπαθούσαν να απειλήσουν τα αντίπαλα καρέ με κύριο εκφραστή τον Γκλάβτσιτς, όμως καμία δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Αντίθετα ο Κόντε στο 76′ έπιασε μια ωραία σκαστή κεφαλιά και ανάγκασε τον Μπερναμπέ να απομακρύνει σε κόρνερ. Ένα λεπτό ο Κόμπα σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά και πάλι ο Μπερναμπέ με ωραία επέμβαση.

Η Athens Kallithea έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει το τρίποντο στο φινάλε, αλλά ο Μουτίνιο δεν μπόρεσε από πλεονεκτική θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, στέλνοντάς την άουτ.