NBA: Με διαστημικό Αντετοκούνμπο οι Μπακς κέρδισαν τους Νικς – Άγγιξε το triple-double (βίντεο)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο / Φωτογραφία: Twitter

29.10.2022
10:39
Τελευταία ενημέρωση: 29/10/2022 • 15:56
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τα έκανε όλα κόντρα στους Νιού Γιορκ Νικς και οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς στη νίκη

«Καυτός» έχει ξεκινήσει τη φετινή σεζόν στο NBA ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ άγγιξε το triple-double κόντρα στους Νιού Γιορκ Νικς, καθώς είχε 30 πόντους, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και μόλις 2 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Οι Μιλγουόκι Μπακς πήραν προβάδισμα από νωρίς στο σκορ, χάρη στον “Greek Freak” και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο, όντας μπροστά με 26-24. Τα “Ελάφια” εμφανίστηκαν κυρίαρχα και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με κάποια… ξεσπάσματα να μείνουν κοντά στο σκορ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος και με τη βοήθεια των Γκρέισον Άλεν και Τζρου Χόλιντεϊ, η ομάδα του Μιλγουόκι ανέβασε περαιτέρω την απόδοσή της και έφτασε στο +20 στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στην τελευταία περίοδο, που οι Νικς κατάφεραν μόνο να ρίξουν τη διαφορά στους 11 πόντους (119-108).

Τα δωδεκάλεπτα: 26-24, 59-53, 96-85, 119-108

Μιλγουόκι Μπακς (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Άλεν 17 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 30 (10/16 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/11 βολές, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 2 λάθη σε 38:55), Λόπεζ 14 (0/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Κάρτερ 14 (4/11 τρίποντα), Χόλιντεϊ 16 (4/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πόρτις 12 (4/13 σουτ, 12 ριμπάουντ), Χιλ 12 (2), Νουόρα (0/6 σουτ), Μάθιους 2, Ιμπάκα 2

Νιού Γιορκ Νικς (Τομ Τίμποντο): Μπάρετ 20 (1/7 τρίποντα), Ραντλ 14 (3/10 σουτ, 8/9 βολές, 12 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 5 (9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Φουρνιέ 11 (3/7 τρίποντα), Μπράνσον 13 (1), Χάρτενσταϊν 6 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Κουίκλι 14 (2), Ρέντις 2, Τόπιν 11 (3), Ρόουζ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σιμς, ΜακΜπράιντ