05:15
29/09/2024
Search

NEWSLETTER

Προκριματικά Ευρωβόλεϊ γυναικών: Πρεμιέρα με το δεξί την Εθνική γυναικών – Νίκησε 3-0 την Ελβετία (βίντεο)

Η Εθνική Γυναικών στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ νίκησε με 3-0 σετ την Ελβετία / Φωτογραφία: ΕΡΤ

21.08.2022
08:05
Τελευταία ενημέρωση: 21/08/2022 • 13:42
Η Εθνική έκανε το πρώτο βήμα για την εξασφάλιση του «εισιτηρίου» για το Ευρωβόλεϊ 2023

Η Εθνική Γυναικών έκανε ιδανική πρεμιέρα στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ, καθώς νίκησε με 3-0 σετ την Ελβετία.

Πιο συγκεκριμένα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ επικράτησε με 3-0 σετ της Ελβετίας στο κλειστό της Μίκρας, αρχίζοντας ιδανικά τις υποχρεώσεις του στον 6ο όμιλο και κάνοντας το πρώτο βήμα για την εξασφάλιση του «εισιτηρίου» για το Ευρωβόλεϊ 2023.

Κλειδί της σπουδαίας νίκης επί των Ελβετίδων η ανατροπή από 7-13 στο δεύτερο σετ, που οδήγησε στο 2-0 σετ αντί για την ισοφάριση.

Ο αγώνας

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ, με την Εθνική μας ομάδα να είναι εξαιρετική στο μπλοκ-άμυνα, στο σερβίς και με την Μάρθα Ανθούλη να μην μπορεί να κοπεί στην επίθεση, προηγηθήκαμε με 7-1. Η Ελβετία προσπαθούσε να μειώσει, ωστόσο το ελληνικό μπλοκ ήταν καλά στημένο, για να γίνει εύκολα το 1-0 σετ με 25-17 με επίθεση της Όλγας Στράντζαλη.

Πίσω στο σκορ από νωρίς έμεινε η Εθνική μας ομάδα στο δεύτερο σετ, με την Ελβετία να βγάζει αντίδραση μετά το κακό πρώτο σετ που έκανε. Με το σκορ στο 7-13 ο Μαρτσέλο Αμποντάνζα είχε εξαντλήσει τα δύο του τάιμ άουτ, κάνοντας παράλληλα αλλαγές στα άκρα, με την Σταματία Κυπαρίσση και την Εύα Χαντάβα να μπαίνουν στο παρκέ.

Σταδιακά οι Ελληνίδες διεθνείς ανέβασαν την απόδοσή τους, βελτιώθηκαν στην υποδοχή και στην άμυνα και με δύο συνεχόμενες επιθέσεις της Εύας Χαντάβα η Ελλάδα πέρασε μπροστά στο σκορ με 22-21. Με άσσο της Ανδρομάχης Τσιόγκα η Εθνική είχε δύο ματς μπολ για το 2-0 σετ (24-22), όμως οι Ελβετίδες ισοφάρισαν σε 24-24. Η Μάρθα Ανθούλη έφερε και πάλι την Ελλάδα μπροστά στο σκορ (25-24) για να ακολουθήσει άουτ επίθεση της Ελβετίας για το 26-24 και το 2-0 σετ.

Να κυνηγάει στο σκορ βρέθηκε και στο τρίτο σετ η Εθνική, καθώς με συνεχόμενα καλά σερβίς της Ελβετίας έγινε το 3-7. Ο Μαρτσέλο Αμποντάνζα κάλεσε τάιμ άουτ και στη συνέχεια ήρθε και η βελτίωση των ελληνίδων διεθνών και με δύο συνεχόμενους επιθέσεις της Όλγας Στράντζαλη και αμέσως μετά με μπλοκ της Ανδρομάχης Τσιόγκα πέρασαν μπροστά με 12-11.

Η διαφορά σταδιακά ανέβαινε και με την Μάρθα Ανθούλη περάσαμε μπροστά με 19-15. Η Ελβετία δεν είπε όμως την τελευταία της λέξη και με πρωταγωνίστρια την διαγώνιά της, την Στορκ ισοφάρισε σε 21-21 και μετά 22-22. Το φινάλε ήταν συναρπαστικό, με την Μάρθα Ανθούλη με μία επίθεση και ένα μπλοκ διαμόρφωσε το 25-23 και το τελικό 3-0 σετ στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ.